ABD: Türkiye'de eksen kayması yok

ABD: Türkiye'de eksen kayması yok
ABD: Türkiye'de eksen kayması yok

Gordon: Türkiye?ye güven tam.

ANKARA- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Batı medyasında çıkan Türkiye’nin Batı ekseninden Doğu eksenine kaydığı yorumlarına katılmadıklarını söyledi. Berlin ve Cenevre’nin ardından Ankara’ya geçen Gordon, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Batı dünyasıyla olduğu kadar komşuları ve Doğu dünyasıyla da yakın ilişki içinde olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.
ABD’li bakan yardımcısı, “Türkiye’nin Avrupa, İsrail ile ilişkileri kadar, İran, Arap ülkeleri ile ilişkileri de önemli. Türkiye’nin ekseninde bir değişiklik görmüyorum. Türkiye’nin anahtar bir partnerimiz olarak kaldığına güvenimiz tam” diye konuştu.

‘İsrail’in nükleer silah durumu istikrarlı’
İran konusunda Türkiye ile bütünüyle aynı görüşte olmamalarının doğal olduğunu, Türkiye’nin İran’la ilişkilerinin kendilerini ne şaşırttığını ne de rahatsız ettiğini söyleyen Gordon, İran Türkiye’ye zenginleştirilmiş uranyum göndermeye karar verirse memnuniyet duyup destekleyeceklerini belirtti. Gordon, İsrail’in nükleer silahları sorulunca “İsrail’in nükleer durumu uzunca bir zamandır istikrar gösteriyor. Biz Ortadoğu’da hiçbir ülkenin nükleer silah sahibi olma ihtiyacı duymayacağı bir ortam oluşturmak istiyoruz” dedi. (Radikal)