ABD uçak gemileri Hürmüz'den süzüldü

ABD ile İran arasındaki gerilim hattında dolaşan iki Amerikan uçak gemisi yine Basra Körfezi'nde gövde gösterisi yapıyor. Dün John C. Stennis ve Nimitz ile...

MANAMA - ABD ile İran arasındaki gerilim hattında dolaşan iki Amerikan uçak gemisi yine Basra Körfezi'nde gövde gösterisi yapıyor. Dün John C. Stennis ve Nimitz ile kara indirme gemisi Bonhomme Richard'ın başını çektiği dokuz gemilik saldırı grubu 17 bin askerle Hürmüz Boğazı'ndan geçip Körfez'de tatbikata başladı.
ABD gemilerinin Hürmüz'den süzülüşünü, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey'in İran'ın uranyum zenginleştirmede ilerleme kaydettiğine dair yeni raporunu sunması izledi. Ama geçen hafta New York Times'a Batı'nın İran'ın uranyum zenginleştirme bilgisine haiz olduğunu kabullenmesi gerektiğini söyleyen Baradey'e karşı ABD resmi protesto çıkarma çabasına girdi. Bush yönetimine "Baradey'in yorumuna çok şaştık. Amerikalı ortaklarımızın kaygısını paylaşıyoruz" diyen Fransa destek çıktı.
İran dördüncü Amerikalıyı gözaltına aldı
İran'ın ise gözaltına aldığı Amerikan-İran vatandaşlarının sayısı dörde çıktı. En son George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü'nden 45 yaşındaki Kiyan Taçbahş'ın 2004'ten beri çalıştığı İran'da 11 Mayıs'ta gözaltına alındığı öğrenildi. 8 Mayıs'ta Woodrow Wilson Merkezi'nin Ortadoğu Programı Başkanı Hale Esfendiyari gözaltına alınıp rejimi devirmekle suçlanmıştı. (Dış Haberler)