ABD üssüne saldırı planında Türk ismi

ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir askeri üsse saldırı planladıkları gerekçesiyle tutuklanan altı zanlıdan biri Türkiye doğumlu Serdar Tatar çıktı. FBI yetkilileri, önceki gece yakalanan altı zanlının 15 bin askerle sivilin bulunduğu...

PHILADELPHIA - ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir askeri üsse saldırı planladıkları gerekçesiyle tutuklanan altı zanlıdan biri Türkiye doğumlu Serdar Tatar çıktı. FBI yetkilileri, önceki gece yakalanan altı zanlının 15 bin askerle sivilin bulunduğu Fort Dix'e makinalı tüfeklerle dalıp yüzlerce kişiyi öldürmeyi planladıklarını iddia etti. Diğer zanlılar, Ürdün doğumlu ABD vatandaşı Muhammed Şnever, Arnavut asıllı Agron Abdullahu, Dritan Duka, Eljvir Duka ve Şahin Duka. 23 yaşındaki Tatar'ın Türk vatandaşlığı dün gece netleşmemişti.
FBI raporlarına göre, Philadelphia'dan olduğu belirtilen Tatar'ın ailesi, üsse yakın bir restoran işletiyor ve askerlere yemek taşıyor. Tatar'ın üssün haritasını bu sayede ele geçirdiği sanılıyor. Gruba sızan FBI işbirlikçisinin ifadesine göre, Şnever sohbet sırasında kendisine "Serdar, Fort Dix'i avucunun içi gibi biliyor" demiş. Tatar da, ABD ordusuna asker olarak sızıp çok sayıda askeri öldürme imkânı eline geçirme planını anlatmış.
DVD'ye atış talimi kaydedince yakalandılar
Zanlıları ele veren ise 2006'da dağda yaptıkları atış talimini DVD'ye kaydedip, bir dükkânda çoğaltmaları olmuş. DVD'de 'Allahu Ekber' diye bağıran adamların atış talimi yaptığını gören dükkân sahibi, FBI'ı arayınca, zanlılar o günden itibaren takibe alınmış. Geçen hafta bir FBI muhbirinin, M-16 ve AK-47 silahları almaya çalışan altı şüpheliyle konuşmalarını yetkililere aktarması üzerine baskın düzenlenmiş. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, "Şu aşamada, uluslararası terör örgütü üyeliğine dair bilgi, uluslararası bir örgütten emir aldıklarına dair kanıt yok" dedi. FBI'a göre, zanlılardan birinin bilgisayarında 11 Eylül saldırganlarından ikisinin vasiyetinin kopyaları bulunmuş. Grubun, Dover Hava Kuvvetleri üssünü hedeflemekten çok iyi korunduğu için vazgeçtiği, donanma üssüne yakın Philadelphia stadyumlarını hedef almayı tartıştığı da iddialar arasında.