ABD ve Güney Kore ordusu alarma geçti

ABD ve Güney Kore ordusu alarma geçti
ABD ve Güney Kore ordusu alarma geçti

Güney Kore askeri tatbikata. Kuzey?in askerleri ise poz vermekle meşgul. FOTOĞRAFLAR: reusters

SEUL - Komünist Kuzey Kore’nin hafta başındaki nükleer ve füze denemelerinin ardından Asya’nın suları ‘düşman kardeş’ Güney Kore’nin Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına Karşı Güvenlik Girişimi’ne (PSI) katılmasıyla iyice ısındı. Kuzey Kore’nin, Güney’in PSI’ya girmesini savaş ilanı sayıp 56 yıllık ateşkesi çöpe atmasının ardından ABD ve Güney Kore ordularını alarma geçirdi.
Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Won Tae-jae, ABD-Güney Kore Ortak Güçler Komutanlığı’nın alarm düzeyini ikiye çıkardığını, Kuzey’i daha fazla uçak ve personelle izlediklerini duyurdu. Sözcü izlemenin yarımadayı ikiye bölen ‘Askersiz Bölge’ ve Panmunjom köyündeki Ortak Güvenlik Alanı ve Sarı Deniz’deki tartışmalı Kuzey Sınır Hattı’nda yoğunlaştığını kaydetti.
 Son olarak alarm düzeyi 2006’da Kuzey Kore’nin ilk nükleer denemesi yüzünden bu düzeye çıkartılmıştı. 1982’den bu yana da alarm düzeyi beşinci kez ikinci düzeye çıkartılmış oldu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da, kara ve deniz sınırlarının asker ve ekipmanla güçlendirildiğini, bununla birlikte sınırın Kuzey Kore tarafında askeri hareketlilik görülmediğini not etti. Kuzey Kore’deki 28 bin 500, Japonya’daki 50 bin Amerikan askerini kendisine yönelik tehdit olarak gören Pyonyang yönetimi, PSI’ya katılan Güney’in Kuzey’in gemilerini durdurup araması halinde askeri saldırıyla yanıt verecekleri tehdidi savurmuştu. (afp, ap)