ABD ve NATO: Rus liderin sözleri hoş değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurarsa Rus füzelerinin Avrupa'da hedefler seçeceğini söylemesine Batı ve NATO'dan sert tepki geldi.

MOSKOVA/NEW YORK - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurarsa Rus füzelerinin Avrupa'da hedefler seçeceğini söylemesine Batı ve NATO'dan sert tepki geldi.
"Bu tip yorum ve açıklamalar yararsız ve hoş değil" diyen NATO sözcüsü James Appathurai, "Bildiğim kadarıyla füzelerle Avrupa'yı hedef olmak konusunda spekülasyon yapan tek ülke Rusya Federasyonu" ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise "Avrupa ile ABD'nin güvenliği ayrı düşünülemez. Avrupalıları tehdit etmek gerçekten kimseye yardımcı olmaz" uyarısı yaptı. Rice "Rusya ve ABD'nin düşman olmadığı bir dünyada kabul edilebilir bir görüş değil. 2007'deyiz, 1987'de değil. Karşımızdaki de Sovyetler Birliği değil. Sovyetler Birliği ile ABD arasında kullanılan konuşma tarzını bugüne getirmemeliyiz" diye konuştu. Ulusal Güvenlik danışmanı Stephen Hadley ise Putin'in füze kalkanı projesine yönelik eleştirilerinin, zaten gergin olan Amerika-Rusya ilişkilerine yardımcı olmayacağını söyledi. Hadley, "Konuşmalarda bir tırmanış var. Bu Amerikan-Rus ilişkilerini düzeltmeye yardımcı olmaz" dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de G8 zirvesinde ilk kez bir araya geleceği Putin'le 'açık' bir görüşme yapacağını söyledi: "Kendisini dikkatlice dinledim. Açık bir diyalog istiyordu. Ben de açık olacağım."
ABD Başkanı George W. Bush ise G8 zirvesi arifesinde Kremlin'in sinirlerini zıplatırcasına kalkan kurmayı planladığı Çekya ve Polonya'ya yollandı. Üç Çek köyünde kalkana 'Hayır' kararı çıkan referandumun ardından dün akşam Prag'a inen Bush'u öfkeli kalabalıklar karşıladı. Zirvenin yapılacağı Almanya'nın Heiligendamm kentinde sıkı önlemler alınırken, 30 bin küreselleşme karşıtı dün Rostock'ta gösteri düzenledi. (Dış Haberler)