ABD vurdu, bebekler öldü

ABD ordusunun dün sabaha karşı Irak'ın başkenti Bağdat'ta isyancı Şi lider Mukteda Sadr ile Mehdi Ordusu'nun kalesi olan Şiilerin Sadr semtinde düzenlediği operasyonda, bebekler can verdi.

BAĞDAT - ABD ordusunun dün sabaha karşı Irak'ın başkenti Bağdat'ta isyancı Şi lider Mukteda Sadr ile Mehdi Ordusu'nun kalesi olan Şiilerin Sadr semtinde düzenlediği operasyonda, bebekler can verdi. ABD ordusu, İran Devrim Muhafızları'ndan askeri ve mali destek aldığı ve Amerikan askerlerinin kaçırılmasından sorumlu olduğunu iddia ettiği üst düzey bir hücre liderine yönelik olduğunu savunduğu operasyonda, 49 'suçluyu' öldürdüğünü açıkladı. Ama görgü tanıkları ve hastane yetkilileri, kundaklarına sarılı olan iki bebek ve 14 yaşında bir erkek çocuğu ile bir kadın dahil 17 sivilin öldüğünü söyledi. Çoğu sivil 60'dan fazla kişi de yaralandı.
Ev ev baskın
Operasyon, ABD ordusunun ev baskınlarıyla başladı. Militanların askerlere ateş açması üzerine ordunun bölgeye hava saldırısı düzenlediği belirtldi. Ordu sadece Şii grupların hedeflendiğini savunup 'Kasım 2006 ve Mayıs 2007'de koalisyon askerlerinin kaçırılmasından sorumlu olduğu sanılan suçlular hedeflendi. Üç ayrı çatışmada, 49 suçlu öldürüldü. Kara birlikleri, operasyonda sivillerin öldürüldüğünden habersiz olduğunu rapor etti' denildi. Ordu sözcüsü Winfield Danielson da, "Hiçbir sivilin öldüğü veya yaralandığı bilgisi almadık. Sivilleri korumak için her çabayı gösteriyoruz" dedi.
Ancak İmam Ali Hastanesi'nde manzara farklıydı. Morgda battaniyelere sarılmış iki bebeğin kanlı cesetleri yerde yatıyordu. 2 yaşındaki Ali Hamid'in amcası, "Uyurken, helikopterden evimize ateş açıldı. Ali öldü. Ailesi ağır yaralandı" dedi. Ebu Fatma ise komşusunun 14 yaşındaki oğlu Saif'in çatıda uyurken öldüğünü söyleyip isyan etti: "Çoğu kurban, sıcak yüzünden çatıda uyuyan sivillerdi. Saif, hava saldırısında öldü. Suçu neydi? Mehdi Ordusu'ndan mıydı? Hayır, fakir bir öğrenciydi."
Başbakan Nuri Maliki, milli güvenlik komitesini toplarken, soruşturma talimatı verip 'aşırı güç kullanımını kınadığını' duyurdu. Sadr hareketi vekillerinden Salih el Igayli de, ABD'nin '49 suçlu' değil çoğu çocuk ve kadın 10 kişiyi öldürdüğünü' savundu. (afp, ap)