ABD yaptırımı reformcuları telaşlandırdı

Bush yönetiminin İran'ın uluslararası mali sistemden koparacak yeni yeni yaptırım kararı almasının ardından, Avrupa cephesinde de Fransa kolları sıvadı.

PARİS - Bush yönetiminin İran'ın uluslararası mali sistemden koparacak yeni yeni yaptırım kararı almasının ardından, Avrupa cephesinde de Fransa kolları sıvadı. Üstelik Fransızların İranlılara açtığı krediler 5.9 milyar dolar. Renault'nun İran otomobil şirketi Logan'la yatırım ortaklığı var. Total, güneyde doğalgaz çıkarmaya hazırlanıyor. Ama İran'ın iki büyük ticari ortağı Almanya ile İtalya yaptırıma karşı çıkıyor.
Ancak İran'ın yeni nükleer başmüzakerecisi Said Celili çok sert tutum izlerse ibre Tahran'ın aleyhine dönebilir. İran'da en büyük reformcu parti olan İslami Katılım Cephesi'nin lideri Muhsin Mirdamadi, 'Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın maceraperest politikaları, mantıksız ve gerçekdışı gururu yüzünden yaptırım dayatıldığını' savundu. Mirdamadi, "Yanlış taktiklerle ülke dünyayla çatışmaya götürüldü. Yersiz konuşma ve davranışlarla İran vahşi ülke olarak resmedildi" dedi. (Dış Haberler)