ABD yargısına kirli oyun

Bush yönetiminin skandallar zincirindeki son halka, işbirliği yapmayan savcıları görevden alma operasyonunun ortaya çıkarılması oldu.

WASHINGTON - Bush yönetiminin skandallar zincirindeki son halka, işbirliği yapmayan savcıları görevden alma operasyonunun ortaya çıkarılması oldu. George W. Bush'un Ocak 2005'te ikinci dönem başkan seçilmesinin ardından yönetim ve Cumhuriyetçi Parti'ye sadakat göstermeyenlerin iddia makamından atılması operasyonu yürütüldüğü belirlendi.
İki yılda sekiz savcının kurban gittiği operasyonda, 93 savcının tamamının görevden alınması bile değerlendirilmiş. Bush'un siyasi danışmanı Karl Rove ile o dönem Beyaz Saray danışmanı Harriet Miers'in savcılarla piyon gibi oynadığını gösteren skandal, henüz Adalet Bakanı Alberto Gonzalez'in müsteşarı Kyle Sampson'ın kellesini götürdü. Kongre çoğunluğunu ele geçiren Demokratlar Bush'tan hesap sorup Gonzalez'in istifasını isterken, "Bazı hatalar yaptık" diyen bakan bunu dışladı.
Rove'un rolü büyük
Sampson'ın Bush yönetimiyle 150 sayfayı bulan yazışmaları ABD basınında yayımlandı. Miers 93 savcının birden kovulmasını isterken, Sampson, "Başkana ve adalet bakanına sadakat göstermiş güçlü savcılar kalsın. Yönetimin girişimleri karşısında pürüz çıkaran zayıf savcılar görevden alınsın" önerisini getirmiş. Arkansas/Little Rock savcılığını Bud Cummins'ten boşaltıp yerine Rove'un adamı Timothy Griffin'i getirme operasyonunu ayrıntılarıyla seren yazışmalarda, Sampson operasyonların Rove'un onayından geçmesini istiyor. Şikâyetçi yargı üyelerinin 'susturulması' için taktik alışverişi yapılıyor. Kovulan sekiz savcıyı da bizzat Bush atamıştı.
Daha önce Kongre'ye 'savcıların kötü performansları nedeniyle kovuldukları' yalanını söylemiş olan Gonzalez, bu kez Sampson'ın icraatlarının ayrıntılarından bihaber olduğunu savundu. Savcılarla ilgili hiçbir yazışmayı görmediği ve tartışmaya katılmadığını iddia eden Adalet Bakanı, istifa çağrılarını, "Buradayım, çünkü pes etmedim, hatalarımdan ders çıkardım, işime kendimi adamışım" diye reddetti. Demokratlar Bush'un rolünü açıklığa kavuşturmasında söz birliği ederken, başkan adaylarından Hillary Clinton şu çıkışı yaptı: "Başkan çıkıp ne dediğini, ne yaptığını açıklamalı. Rove da, Kongre ve ülkeye açıklama borçlu. Bush'un kişisel avukatlığıyla ülkeye olan görevini birbirine karıştıran Gonzalez, istifa etmeli."
Bush: Güvenim tam
Meksika'yı ziyaret eden Bush ise, Gonzalez'e, "Dünyadaki tüm güvenim kendisine" diyerek destek verdi. Cumhuriyetçilerin özellikle savcıların seçim yolsuzlukları hakkında dava açmalarından şikâyetlerini Gonzalez'e ilettiğini kabul eden Bush, "Hatalar yapıldı. Hoşnut değilim" derken, kovma talimatı vermediğini savundu.
Gonzalez, 1995'te Teksas Valisi olan Bush'un avukatlığını üstlenip 2000'de hukuk danışmanı olmuştu. 11 Eylül sonrası Bush'a başkan ve başkomutan olarak terör zanlılarının yargısız esir alınması ve işkenceden geçirilmesi emrini verme yetkisi olduğunu tavsiye eden Gonzalez'in 'terörle savaş'a vurduğu damga, 2004'te bakanlıkla ödüllendirildi. (LA Times, afp)