ABD yine uyardı: 'Kuzey Irak'a girmeyin'

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Ankara'ya Singapur'dan seslendi: "Türkiye'nin kendini korumak için aldığı önlemleri destekliyoruz. Ancak Kuzey Irak'a yapılacak tek taraflı bir müdahale gerilimi daha da artırır." Ankara'da bugün yapılacak Avrupa Birliği Troykası toplantısından da benzer bir mesaj bekleniyor.

SİNGAPUR - PKK'nın artan saldırıları ve Genelkurmay'ın Süleymaniye'de peşmergelerin Türk askerine silah çektiğini açıklaması Ankara'daki sınırötesi operasyon tartışmalarını alevlendirirken ABD'den ardı ardına 'Türk ordusu Kuzey Irak'ta kuvvet kullanmasın' uyarıları geliyor.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın önceki günkü, "Sınırda daha fazla çatışma, Irak'ın istikrarına yardım etmeyecek" açıklaması sonrası dün de ABD Savunma Bakanı Robert Gates, "Türkiye ile çalışmayı ve Türkiye'nin emniyetini koruma gayretlerini destekliyoruz. Ancak Türkiye'nin Kuzey Irak'a tek taraflı müdahalesi gerilimi artırır" uyarısı yaptı. Asya Güvenlik Konferansı için Singapur'da bulunan Gates, Türk ordusunun sınırdaki hareketliliğine ilişkin, "Türkiye'nin Kürt terörizmi hususunda hakiki kaygıları vardır. Türkiye ile bu sorunda kendi toprakları içinde denetimi sağlaması hususunda ortak çalışmalarımız sürmektedir" diye konuştu.
ABD'li bakan, 'Washington'ın askeri çözüm dışındaki telkininin Ankara tarafından dikkate alınıp alınmadığının' sorulması üzerine, "Zannederim" yanıtı verdi.
'Diyalogdan yanayız'
PKK'ya yakın kaynaklar ordunun Hakurk bölgesini bombaladığını öne sürerken dün ABD'den dönen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi ziyaret vesiyesiyle Süleymaniye'de buluşan Kürt liderlerden yatıştırıcı açıklamalar geldi. Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, "Türk askerleri sınırımızı işgal etmedi. Sınırın bazı uç noktalarında bombalar düştü ama köylerde sıkıntı yaşanmadı. Diyalog yoluyla ve soğukkanlı çözümden yanayız" dedi. Talabani de "Siyasal taraflar durumu sakinleştirmeye ve diyalog kurmaya çalışıyor. Türk kardeşlerimizle yakınlaşmaya çalışıyoruz" diye konuştu. (aa, Reuters)