ABD yönetimi: Demokrasi kazandı

ABD yönetimi Türkiye'deki genel seçimlerde ortaya çıkan AKP zaferini selamlayarak, Türk ordusunun bu sonuçlara meydan okuyabileceği kaygılarını dışladı.

WASHINGTON - ABD yönetimi Türkiye'deki genel seçimlerde ortaya çıkan AKP zaferini selamlayarak, Türk ordusunun bu sonuçlara meydan okuyabileceği kaygılarını dışladı. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, "Bu özgür ve adil bir seçimdi ve Türkiye ABD'nin önemli bir müttefiki olarak kalacak. Kendilerini tebrik ederiz" açıklaması yaptı. Snow, Washington'ın Erdoğan'ın partisini laik sistemin altını oymakla suçlayan Türk ordusunun seçim sonuçlarına meydan okumasından kaygılanıp kaygılanmadığı sorusunu, "Böylesi bir soruya yanıt verme durumuna girmeyeceğim. Böylesi bir girişim için ortada hiçbir kanıt görünmüyor" sözleriyle yanıtladı.
'Seçmen hukuka güvenini gösterdi'
Ankara'daki ABD Büyükelçiliği de 'seçimlerde kazananın Türk halkı olduğu' değerlendirmesini yaptı. Türkiye'de yeni hükümet ve meclisin tüm üyeleriyle birlikte çalışmanın beklendiği belirtilen yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "ABD, güçlü demokrasisi ve seçimlerin özgür ve açık olması için gösterdiği özen nedeniyle Türkiye'yi tebrik eder. Türkiye'de seçmenler, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan güvenini bir kez daha göstermiştir. Ülkelerimizi ilgilendiren konularda kurulacak olan yeni hükümetle ve yeni meclisin tüm üyeleri ile birlikte çalışmayı bekliyoruz." (afp, Radikal)