ABD'de binlerce çocuk müebbet hapis mahkûmu

İdam şampiyonu ülkelerden ABD'de, reşit olmayanların ölüm cezasına mahkûm edilip infaz edildikleri herkesin malumuyken, 15 yaş altındaki çocukların da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıkları gözler önüne serildi.

WASHINGTON - İdam şampiyonu ülkelerden ABD'de, reşit olmayanların ölüm cezasına mahkûm edilip infaz edildikleri herkesin malumuyken, 15 yaş altındaki çocukların da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıkları gözler önüne serildi.
ABD'de çocuk yaşta suç işleyip yetişkin gibi yargılanarak müebbet hapse mahkûm edilen çocuk sayısının 2 bin 225 olduğu saptandı. Af kapsamında olmadan ölünceye dek hapiste tutulacak çocuklardan 73'ünün, suç işlediklerinde yaşlarının 13-14 olduğu belirtildi. Başka bir ülkede görülmeyen bu gerçek, çok yoksul Amerikalıların savunmasını üstlenen Alabama merkezli Eşit Adalet İnisiyatifi (Equal Justice Initiative-EJI) örgütü hukukçularının adli arşivlerde 1.5 yıl yaptıkları çalışmayla ortaya çıktı. Hazırlanan raporda, şartlı tahliye hakkı bulunmadan ömür boyu hapse mahkûm edilen 17 yaş ve altındaki çocukların sayısının en az 2 bin 225 olduğu belirtildi. Washington'ın taraf olmadığı Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre bu cezaların yasak olduğu vurgulandı.
Üçte ikisi siyah
Müebbet mahkûmu 13-14 yaşlarındaki 73 çocuğun üçte ikisi siyah. Hepsi yetişkinlerle birlikte hapiste kalıyor ve sık sık tecavüz vakası yaşanıyor. Hapishanede tecavüze uğrayan çocuklardan bazıları intihara teşebbüs etmiş. Babasının dövdüğü, üvey babasının tecavüz ettiği ve uyuşturucu bağımlısı annesinin tehditler savurduğu 14 yaşındaki siyahi Ashley Jones, erkek arkadaşının dedesi ve teyzesini öldürmesine yardım etmekten ömür boyu hapse mahkûm edilmiş.
EJİ, ABD Yüksek Mahkemesi'nin suç işlendiği sırada 16 yaşından küçüklerin idam cezasına çarptırılamayacağına dair 1988 tarihli kararına dayanarak, çocukların şartlı tahliyesi için 15 başvuruda bulunmuş. Başvuruların 2008'ten itibaren sonuçlanması umuluyor. (Dış Haberler)