ABD'de Dink ile 301 Senato gündeminde

ABD'de gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayan, TCK 301'in kaldırılmasını isteyen ve Türkiye'den Ermenistan ile tam diplomatik, siyasi ve...

WASHINGTON - ABD'de gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayan, TCK 301'in kaldırılmasını isteyen ve Türkiye'den Ermenistan ile tam diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişki kurmasını talep eden yeni bir tasarı, Kongre'nin üst kanadı Senato'ya sunuldu.
Senato'daki girişim, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne hafta başında 'Ermeni soykırımı'nın tanınmasının yanında Dink'in öldürülmesi ve TCK 301'inci maddesinin kaldırılmasını içeren bir başka tasarının sunulmasının ardından geldi. Senato Dışilişkiler Komitesi'nin başkanı ve 2008'deki başkanlık seçimi için aday adaylığını ilan etmiş Demokrat senatör Joe Biden tarafından hazırlandığı belirtilen tasarının Senato'dakinden farkı Ermenistan'la ilişki kurulması talebini içermesi.
'Hrant'ın mirası saygıyı hak ediyor'
Amerika Ermeni Meclisi'nden (AAA) yapılan yazılı açıklamada Biden'ın tasarıyla ilgili şu sözlerine yer verildi: "Dink, Türkiye'deki Ermeni toplumunun önde gelen sesi ve insan hakları, basın özgürlüğü ve demokrasi savunucusuydu. Dink'in katli, insafsızca bir saldırı ve bir trajedi. Hrant'in mirası, Senato'nun saygısını hak ediyor. Onun öldürülmesi, bizim eylemimizi gerektiriyor."