ABD'de eğitimde pozitif ayrımcılık bitti

ABD'de Yüksek Mahkeme'nin okullarda siyah ve Hispanik öğrencilere pozitif ayrımcılık içeren 'ırka dayalı kota' uygulamasını kaldırması tartışma yarattı.

SEATTLE - ABD'de Yüksek Mahkeme'nin okullarda siyah ve Hispanik öğrencilere pozitif ayrımcılık içeren 'ırka dayalı kota' uygulamasını kaldırması tartışma yarattı. Seattle, Kentucky ve Louisville'deki beyaz ebeveynlerin kota sistemine beyaz öğrencilerin aleyhine ayrımcılık yarattığı, onların istedikleri okullarına girmelerini engellediği şikâyetini yerinde bulan mahkeme, dörde karşı beş oyla kota uygulamasını kaldırdı.
ABD'de 1954'te okullarda ırk ayrımını bitiren Yüksek Mahkeme kararının yolunu açan 'Brown-Eğitim Kurulu Davası' sonucunda eğitimde ırkçı anlayışı gidermek için okullarda siyahlar lehine 'ırk kotası' konulmuştu. Yüksek Mahkeme'nin muhafazakâr başyargıcı John Roberts ise dün kararlarını "Irkçılığa son vermenin yolu ırka dayalı ayrımcılıktan vazgeçmektir" diye savunurken, tek siyah yargıç Clarence Thomas'ın da aynı görüşte oy kullanması dikkat çekti. Kararın destekçileri ABD'nin sosyal yapısının 1954'ten bu yana çok değiştiği tezini işlerken, artık 15 okuldan birinin kota politikasını değiştireceği belirtiliyor.
Siyah hakları örgütleri ise tepkili. Kararı 'görünüşte ırkçılık karşıtı' diye niteleyen örgütler siyahların eğitim hakkını garanti eden yasaların aleyhine bir yönelime girildiği fikrinde. Mahkemede aleyhte tek oyu veren liberal yargıç Stephen Breyer "Bu kararı hem Yüksek Mahkeme, hem Amerikan ulusu pişmanlıkla anacak" derken, tartışmaya Demokratların siyah başkan adayı Barack Obama da katıldı. Obama "Yanlış yönde" dediği karara, "Brown kararı olmasaydı, burada olamazdım" diye tepki gösterdi. Senato Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid de kararı "Rezalet" diye niteledi. (ap, bbc)