ABD'de 'etobur' robot asker korkusu

ABD'de 'etobur' robot asker korkusu
ABD'de 'etobur' robot asker korkusu

Terminatör önemli bir korku unsuru.

ABD'de geliştirilen bir robotun ot ve ağaçlarla başlayıp savaş alanında cesetleri yediği söylentisi ortalığı karıştırdı. 'Terminatör' ve 'Galactika'yı akıllarına getiren Amerikalılar feryat edince, şirket, 'Merak etmeyin yemez, menüde yok' dedi

SAN FRANCISCO - ABD ve İsrail orduları askeri robotları devreye sokmaya yönelirken, Pentagon için geliştirilen robot türlerinden birinin yoluna çıkan her şeyi yiyip yutmak; otlar, ağaçlar ve hatta cesetleri gövdeye indirmek suretiyle çalıştığı söylentisi ortalığı karıştırdı. Amerikan kamuoyu ‘Terminatör’, ‘Galactica’ gibi film ve dizilerin sürekli etkisi altındayken, Amerikan basınında Energetically Autonomous Tactical Robot (Enerjisi Özerk Taktik Robot), kısaca EATR’yi ‘ceset yiyici’ ve ‘tüyler ürpertici’ diye niteleyen manşetler çıktı. Bunun üzerine üretici firmalar EATR’nin insan ya da hayvan etiyle beslenmediği, vejateryen olduğuna dair ikna kampanyası başlatmak zorunda kaldı. Cyclone Power Technologies Başkanı Harry Schoell, EATR’nin biyokütle motorunun organik maddeyle çalıştığını, ama bunun asker cesetleriyle beslendiği anlamına gelmediğini söyledi. “Kamuoyunun gelecekte robotların insan nüfusuyla besleneceğine dair endişelerini anlıyoruz, ama bunun bizim görevimizle ilgisi yok” diyen Schoell, “Amacımız motorlarımızın çok sayıda yenilenebilir bitkiden yeşil enerji yarattığını göstermek. Yeryüzüne dost enerji çözümlerinin ticari açıdan çok geniş uygulama alanları var” açıklamasını getirdi.

Şimdilik odunla besleniyor!
İlk kez 2003’te ortaya atılan projeye, internetin ilk gelişiminde de önemli rol oynamış ABD ordusuna bağlı İlerlemiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) para sağlıyor. Deneme aşamasına geçen EATR’nin aylarca tek başına işlevlerini sürdürebilecek kendine yeter bir robot olması amaçlanırken, ilk versiyonların dal, odun yongası gibi bitkisel temelli maddeleri motorunda yakarak kendi enerjisini ürettiği belirtiliyor. Gerekirse petrol ürünleri ya da güneş enerjisi de kullanması gündemde. Mucitlerinden biri olan Robotic Technology Inc’den (RTI) Dr. Robert Finkelstein, EATR’nin sindirilen malzemenin hayvan, bitki ya da maden olup olmadığını ayırt edebildiğini söyleyerek “Menüde yoksa, yemez” dedi. Ancak vejateryen menü Amerikalıları teskine yetmeyince, cesetleri enerji kaynağı olarak kullanan robot yaratmanın yasadışılığından ötürü söz konusu olamayacağına dair açıklama yapıldı: “Ölülere saygısızlık, Cenevre Sözleşmelerinin 15. maddesine göre savaş suçudur, kesinlikle onaylanamaz.” Böylece Amerikalıların Cenevre Sözleşmelerine özen göstermek için bir sebepleri oldu! (Guardian)