ABD'de iklim için tarihi tasarı

WASHINGTON - Selefi George W. Bush’un tersine iklim değişikliğiyle mücadeleyi ciddiye alan AB D Başkanı Barack Obama’nın bu konuda çok önemsediği tasarı, Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden hararetli tartışmaların ardından kılpayı farkla da olsa geçti.  212’ye karşı 219 oyla kabul edilen Temiz Enerji ve Güvenlik tasarısı, ABD’de ilk kez küresel ısınmadan sorumlu karbondioksit ve diğer sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımının önemli ölçüde azaltılmasını öngörmesiyle tarihi diye niteleniyor.
1200 sayfalık tasarı petrol rafinerileri ve kamu hizmeti verenler dahil bütün büyük Amerikan şirketlerinin sera gazı salımlarını 2050’ye dek yüzde 83 azaltması, petrol-kömür yerine temiz enerji kullanımına aşamalı geçilmesi, 2020’ye dek elektrik tüketiminin yüzde 15’inin yenilenebilir kaynaklardan tedarikini öngörüyor. Cumhuriyetçiler çok büyük iş kaybına yol açacağı, artacak enerji maliyetlerinin yeni vergiler olarak tükeciye yansıyacağı gerekçesiyle tasarıya aleyhte oy verdi. Federal kurumlara göre, ABD’de her haneye  80-175 dolarlık yük getirecek tasarının yasalaşması için Senato’nun da onayı gerek.
Obama senatörlere “Bu yeni sanayiler ve milyonlarca yeni iş yaratma ile yabancı petrole tehlikeli bağımlılığımızı azaltma için cesur ve gerekli bir adım. Temiz enerjiye yatırımla ekonomik büyüme arasında ters orantı olduğunu söyleyenlere inanmayın” diye seslendi.  (afp, bbc)