ABD'de karikatür krizi kitabı tartışma yarattı

NEW YORK - ABD’de prestijli Yale Üniversitesi yayınlarının, 2005’te Danimarka gazetesi Jyllands Posten’ın Hz. Muhammed ve Müslümanları ‘terörist’ gibi gösteren karikatürleri yayımlamasıyla patlayan krize dair hazırladığı kitaptan karikatür ve peygamber resimlerini çıkartması ifade özgürlüğü tartışması kopardı.
Kasımda yayımlanacak ‘Dünyayı Sarsan Karikatürler’ adlı kitabın editörleri, yeniden yayımlanmalarının şiddet olaylarına yol açabileceği endişesiyle Hz. Muhammed’i ve Müslümanları ‘terörist’ olarak resmeden 12 karikatürü ve peygamberi resmeden bazı illustrasyonları kitaptan çıkardılar. Müdahaleyi istemeden de olsa kabul eden kitabın Danimarka kökenli yazarı ve siyaset profesörü Jytte Klausen, “Şahsen üzgünüm çünkü kitabın karikatürler olmadan yayımlanması bir kayıp. Akademik bir yayınevinin böyle bir duruma gelmesi de üzücü” diye konuştu. Yale Press’in başkanı John Donatich ise onlarca diplomat, güvenlik uzmanı ve akademisyene danıştıktan sonra aldığı kararın ‘sansürden çok güvenlik önlemi’ olduğunu, karikatürlerin yeniden yayımlanmalarını ‘gereksiz’ bulduğunu  söyledi. Yazılı açıklamasında BM Genel Sekreteri’nin özel danışmanı İbrahim Gamberi’nin “Dünyanın dört yanında isyanlara yol açarsınız” uyarısını aktaran Yale Press’e Klausen’in yanıtı “Lisans öğrencileri için yazılmış akademik bir kitabın Nijerya’da iç savaş çıkaracağını düşünmek gülünç” oldu. 

‘Asıl sorun karikatürler değil, ırkçılık’
Vanity Fair yazarı Christopher Hitchens durumu “Kültürümüze gittikçe yayılan dini aşırılıkçılığa teslim olunduğunun en iyi kanıtı” olarak yorumlarken, İslam doktoru Reza Aslan ise Yale’in karikatür krizini tümüyle yanlış anladığını söyledi. Aslan, “Asıl sorun karikatürler değil, altlarında yatan ırkçılık. Onları yayımlayan gazete Danimarka’daki Müslüman azınlığı kışkırtıp, onlara bir nevi vatandaşlık testi uygulamak istedi” dedi. (afp)