ABD'de Türkiye'nin kuruluşu da kutlanacak

ABD'de Temsilciler Meclisi'ne salı günü sunulan bir karar tasarıyla '29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun kutlanması' önerildi.

WASHINGTON - ABD'de Temsilciler Meclisi'ne salı günü sunulan bir karar tasarıyla '29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun kutlanması' önerildi. Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina vekili Virginia Foxx, New York vekili Randy Kuhl ve Kentucky vekili Ed Whitfield ile Demokrat Parti'den Illinois vekili Louis Gutierrez ve Tennessee vekili Steve Cohen'in sunduğu tasarıda, '29 Ekim'in her yıl ABD'de kutlanması' istendi. Tasarıya şu ana kadar destek veren 21 vekil arasında, Türk dostluk grubu kurucu vekillerinden Robert Wexler'ın yanı sıra 'Ermeni soykırım tasarısını' destekleyen Sheila Jackson Lee'nin de bulunması dikkat çekti.
Bağlayıcılığı olmayan ve önce Dış İlişkiler Komisyonu'nda ele alınacak tasarıda, ABD'nin en önemli stratejik ortaklarından olduğu belirtilen Türkiye hakkında şu vurgu yapıldı: 'Çoğu Müslüman ve yüzü Batı'ya dönük Türkiye'nin, laik ve çoğulcu demokrasisiyle eşsiz bir konumu var. Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'da yapıcı ve önemli nüfuza sahip. ABD ile Türkiye demokrasi, çoğulculuk, hoşgörü ile din ve kamu alanının ayrılığı gibi ortak değerleri paylaşıyor. Türkiye, Afganistan ve Irak'ta ABD için hayati rol oynuyor.'