ABD'de yeni gelenek bekâret balosu

'Gelişmişler' liginde dini en çok önemseyen ülke olan ABD'nin muhafazakâr Hıristiyanları, öbür ligdeki ülkelerde bile zor rastlanacak yeni bir gelenek icat etti: Küçük kızlar için bekâret yemini baloları...

WASHINGTON - 'Gelişmişler' liginde dini en çok önemseyen ülke olan ABD'nin muhafazakâr Hıristiyanları, öbür ligdeki ülkelerde bile zor rastlanacak yeni bir gelenek icat etti: Küçük kızlar için bekâret yemini baloları... Düğün atmosferinde düzenlenen 'iffet baloları'nda, dokuz yaşına girmiş kız çocukları babaları önünde evlenene dek bakire kalacaklarına dair yemin ediyor.
2006 yılı içinde çoğu Amerika'nın güney ve orta batı bölgelerinde olmak üzere 1400 iffet balosu düzenlenmiş. Bu yıl sayının ikiye katlanması bekleniyor. Balolarda düğünlerde olan her şey var. Smokini içinde gururlu baba, beyaz katlı pasta, limuzinler ve yemin töreni. Ama damat yok ve uzun elbiseli genç kız da gelin değil. Baba, kızının bekâret yeminine karşılık, evladının iffetini korumak için lekesiz bir yaşam süreceğine dair sözleşme imzalıyor. Sonra baba kızına bekâret yüzüğü ya da iffet bileziği adları verilen mücevher takıyor ki, kızı da gerdek gecesi bekaretinin simgesi olarak bunları kocasına teslim edebilsin.
Babalar da söz veriyor
Evanjelistlerin başını çektiği iffet hareketinin öncülerinden olan İmsak Evi'nin kurucusu Leslee Unruh, kızın bekâret yeminine karşılık babanın da zihnini temiz tutacağı, anneye sadık kalacağı ve pornografiyle ilgilenmeyeceğine dair söz verdiğine dikkat çekiyor. Colorado eyaletinde lise matematik öğretmenliği yapan 43 yaşındaki üçü kız altı çocuk babası Mike Parcha, sırasıyla 18 ve 11 yaşlarındaki kızlarıyla bu balolara katılmış. Deneyimini "İffetin bir olay değil, bir yaşam biçimi olduğunu anladık. Bu balo da, o yaşam biçiminin ve kızlarımla olan ilişkimin kutlaması, tanrıyla ve birbirimizle olan ilişkimizin doruk noktası" diye aktaran Parcha, kızlarının bu balolara can attıklarını ve bekâret yemini etmekten bir sıkıntı duymadıklarını anlatıp "Bunun başlarına gelebilecek en müthiş şey olduğunu düşünüyorlar" dedi. Üçüncü kızını dört yaşında olduğundan henüz baloya götürememiş olan Parcha, "Çocuklarımızı Hıristiyan olarak yetiştiriyoruz ki, onlarla aynı inançları paylaşıp aynı safta duralım" diye ekledi.
Yüzde 16'sı imza atmış
Bugüne dek kiliselerde Amerika'daki delikanlıların yüzde 10'u ile genç kızların yüzde 16'sına bekâret sözleşmesi imzalattırılırken, iffet baloları daha köktenci. Çünkü balo kızları okula gönderilmeyip evde eğitiliyor, popüler kültürden uzak tutuluyor, genellikle babaları ve erkek kardeşleri dışında karşı cinse yaklaştırılmıyor. Parcha da, çocuklarını okula yollamayıp evde eğitmiş. Büyük kızı Christy, lise diplomasını yeni alıp, 'Büyüyen bir genç kızın duygusal saflığı' adlı kurmaca bir eser kaleme almaya başladı.
Başka ülkelerden de ilgi
1998 yılında ilk iffet balosunu Colorado eyaletinde düzenlemiş Generations of Light (Işık Kuşakları) kilisesinin vaizi olan beş kız çocuğu babası Randy Wilson, iyi baba-kız ilişkilerinin kurulmasını sağladıklarını ve kızlara güçlü kişilik kazandırdıklarını savunuyor. "Zamanla katılmak isteyenlerin listesi o kadar kabardı ki, balo yetiştiremiyoruz" diyen Wilson, Yeni Zelanda, Britanya ve diğer ülke kiliselerinin de böyle balolar düzenlemeye soyunup kendilerine danıştıklarını aktardı.
Amerikan okullarındaki bu imsak programını destekleyen Bush yönetimi de bunlara mali desteği ikiye katlayıp 206 milyon dolara çıkardı. Ancak kadın hakları savunucuları, böylelikle kızın cinselliğinin babanın malı haline getirildiğine ve evlenene dek cinsel yaşamına el konulduğuna dikkat çekiyor. Columbia ve Yale üniversitelerinin araştırmaları da, bekâret sözü verenlerin yüzde 88 oranında ilerleyen yıllarda sözlerinden döndüğünü, bunların çoğunun kısa zamanda çok fazla eş değiştirdiğini ve korunmasız seks yaptığını ortaya koyuyor.