ABD'deki Yahudi lobisi yetkilileri: Pozisyon değişmedi

ABD Yahudi lobisinden bir yetkili Ermeni tasarısında Türkiye'ye desteğin gözden geçirileceğini söylese de, diğer yetkililer, 'Tavrımız değişmedi' diyor

KUDÜS - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in son Gazze saldırısına yönelik eleştirileri ve Davos Ekonomik Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in sert çıkışlarını yanıtsız bırakmaması Amerika’daki Yahudi lobisini hareketlendirdi. Ancak bazı Yahudi lobisi kuruluşları yetkilileri Türk-İsrail ilişkilerindeki bozulma yüzünden Kongre’deki ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını engelleme tavırlarını gözden geçireceklerini söylese de çok önde gelen Yahudi ‘Pozisyonumuz değişmedi’ mesajı veriyor.
ABD’de önde gelen bir Yahudi kuruluşunun yetkilisi Jerusalem Post’a, İsrail-Türkiye ilişkilerindeki bozulmanın ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını engelleme tavırlarını değiştirebileceğini söyledi. Gazete Yahudi toplumunda İsrail’in siyasi çıkarlarını düşünüp Türkiye’ye destekleyenlerle, ‘soykırım’ iddiasını sahiplenmemeyi sorgulayanlar arasında bölünmüşlüğe dikkat çekerken, aynı Yahudi kuruluşun yetkilisi, “Hiçbir Yahudi yahut İsrailli’nin aklından Türkiye’yi aşağılamak geçmez. Fakat bir dahaki sefere Türkiye’nin yardımına hevesle koşmayabilirler” diye ekledi. 

Foxman: Dostlar arasında anlaşmazlık
Obama’nın 1915 olaylarını ‘soykırım’ diye anan Samantha Power’ı Ulusal Güvenlik Konseyi’ne atamasına dikkat çekilerek Kongre’de bekleyen ‘soykırım’ tasarısının bu kez 2007’nin aksine geçme şansı olduğu öne sürülse de Yahudi lobisinin önde gelenleri ‘pozisyonlarının değişmediğini’ söylüyor. Washington merkezli bir Yahudi toplumu lideri, Yahudi örgütlerinin görüşlerini gözden geçirip Ermeni tasarısını desteklemelerinin söz konusu olmadığını söylerken, bunun durumu sadece daha kötüleştireceğini şu sözlerle aktardı: “Eğer Ermeni soykırımı tasarısını Türk-İsrail ilişkileri yüzünden desteklemiyorlarsa ve kaygıları Türkiye’deki Yahudi toplumuysa, şimdi değişeceklerini zannetmem. Aynı kaygılar sürüyor, baskılar da öyle.” 2007’de Ermeni tasarısına muhalefetiyle dikkat çeken önde gelen Yahudi lobisi kuruluşu İnkâr ve İftiraya Karşı Birlik’in lideri Abraham Foxman da Jerusalem Post’a  İsrail’in Türkiye ile diplomatik bağlarının devam ettiği sürece gelecekteki olası tasarılarda tutumlarının değişmesi için acil bir gerekçe görmediklerini şu sözlerle aktardı: “Cezalandırma yahut ödül mevzu bahis değil. Biz pozisyonumuzu insanların dediklerinin doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine değiştirmeyiz. İsrail ile Türkiye arasındaki çıkarlar devam ediyor.” Erdoğan’ın yorumları yüzünden Türkiye ziyaretlerini iptal eden dostları olduğunu söylese de Erdoğan olayını ‘dostlar arasındaki anlaşmazlık’ diye niteleyen Foxman, “Liderlik tarafından uygunsuz olduğunu düşündüğümüz sertlikteki açıklamalar oldu. Fakat İsrail ile ilişkilerinin temelinde bir değişikliğe gitmediler” vurgusu yaptı. (Jerusalem Post)