ABD'den eleştiri: Teröre destek verdiniz

ABD Dışişleri'nin 2006 terör raporunda Türkiye'ye 'terör finansmanı' ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Kefilim' dediği Yasin El Kadı'ya dair eleştiri geldi.

WASHINGTON -ABD Dışişleri'nin 2006 terör raporunda Türkiye'ye 'terör finansmanı' ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Kefilim' dediği Yasin El Kadı'ya dair eleştiri geldi. PKK, yine terör örgütleri listesinde yer alırken, tüm faaliyetlerini Kuzey Irak'tan organize ettiği belirtildi.
Raporda BM'nin terörist listesindeki Suudi Arabistanlı işadamı El Kadı'nın malvarlığının dondurulmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının iptali yer aldı. Raporda şöyle denildi: 'Karapara aklama ve terörizmin finansmanı konusunda yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan BM kararına Türk mahkemesinde, BM tarafından terörist finansörü olarak tanınan El Kadı kararıyla meydan okundu. Alt mahkeme temmuzda, El Kadı'nın tüm hak ve alacakları ile malvarlıklarının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu yetkisinin iptaline hükmetti. Ancak şubatta üst mahkeme bu kararı bozarak Bakanlar Kurulu'nun dondurma yetkisini onadı. Bu sürede El Kadı'nın tüm malvarlığı üzerindeki dondurma işlemi sürdü.'
PKK Kuzey Irak'tan organize ediliyor
ABD'nin raporunda PKK'yla ilgili şu tespitler yapıldı:

  • PKK, adada (Kıbrıs) terörist eylem yapmıyor. Türkler bunu KKTC'de Türk askeri varlığına bağlıyor.
  • İsviçre'de 4 bin kadar PKK sempatizanı ve 100 kadar 'merkezi koordinatör' üyesi var, eğitim kampı yok.
  • Irak'ın güvenlikten sorumlu devlet bakanı Şirvan El Veyli'nin, PKK ile ilgili meselelerden sorumlu koordinatör olarak atanması, Irak hükümetinin, terörist örgütler için barınak olmayı istememesini gösteriyor.
  • PKK, faaliyetlerini Kuzey Irak'tan organize ediyor. 2006'da PKK saldırılarında 600 kişi öldü.
    Raporda, Türk polisi ve MİT'in terörizm karşıtı operasyonlarından övgüyle bahsedildi.
    ABD Dışişleri'nin terörle mücadele koordinatörü Frank Urbancic de "PKK ahtapot gibi. Bir başı var, aslında, birçok Batı Avrupa ülkesinde başı var ve diğer uzuvları tüm Batı Avrupa'ya, hatta Doğu Avrupa'ya yayılıyor" dedi. Urbancic, PKK'nın para aklama ve insan kaçakçılığı gibi eylemler de yaptığını söyledi.