ABD'den Gitmo işkencesi için ilk resmi itiraf

WASHINGTON - ABD’nin yeni başkanı Barack Obama’nın derhal kapatma emri vereceği ancak kapatılmasının bir yılı bulacağı belirtilen Guantanamo’da (Gitmo) kalan 248 esirden 44’ü açlık grevi yaparken, bir yetkiliden ilk kez işkence itirafı geldi. Bush yönetiminin kurdurduğu askeri komisyonun başkanı emekli yargıç Susan Crawford, Washington Post’a 11 Eylül’ün 20’inci hava korsanı olmakla suçlanan Suudi vatandaşı Muhammed el Kahtani’ye işkence yaptıklarını söyledi. Crawford, Ağustos 2001’de ABD’ye sokulmayıp Afganistan’da yakalanarak Ocak 2002’de Gitmo’ya konulan Kahtani’yi işkence nedeniyle asla yargılayamayacaklarını söyledi.
Kahtani hakkındaki suçlamaları Mayıs 2008’de düşürmüş Crawford, Amerikalı askerlerin 30 yaşındaki Kahtani’yi uzun süreli tecrit rejimine soktuğu, uykusuz, çıplak ve soğuğa maruz bıraktığını belirtip “Evet Kahtani’ye işkence yaptık. Bu muamele, işkencenin yasal tarifine uyuyor. Bu yüzden bu vakayı adalete sevk etmedim” dedi. Crawfordekledi: “Bu özel bir eylem değil, onun sağlığına zarar veren, tıbbi bir etki yaratan eylemler bütünü. Bu aşağılayıcıdır, uygun değildir. Bu beni olayı işkence diye adlandırmaya yönelten tıbbi bir etkidir.” 

‘Bush işkencecileri affedecek’
Olup bitenleri işkence saymayan Beyaz Saray ise işkence ile alınan ifadeler geçersiz sayılsa bile Kahtani’nin 11 Eylül’den bir ay önce indiği Miami havaalanından çevirilirken ‘başkorsan’ Muhammed Atta ile telefonla görüştüğünü, bu delille yargılanabileceğini düşünüyor. Guardian ise esir avukatlarına dayanıp Bush’un görevi bırakmadan işkencecilerin yargılanmasını önlemek için af kararı çıkartacağını öne sürdü. (Dış Haberler)