ABD'den Putin'e: Kimse Soğuk Savaş istemiyor

Münih Güvenlik Konferansı'-
na katılan Rusya Devlet Başkanı Putin'in "ABD yüzünden kimse kendini güvende hissetmiyor" sözlerine yanıt, kendisi gibi casusluktan gelmiş olan Savunma Bakanı Gates'ten geldi. Eski casusların dobra konuştuğunu söyleyen Gates "Kimse Rusya'yla Soğuk Savaş istemiyor" deyip ekledi: Ama uluslararası istikrara karşı işler görünen bazı Rus politikalarına hayret ediyoruz.

MÜNİH/RİYAD - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Münih Konferansı'nda ABD'yi kontrolsüz gayrimeşru güç kullanımıyla her sınırı aşıp kimsenin güvende olmadığı bir dünya yaratmakla eleştirmesi bomba etkisi yaparken, Bush yönetimi hasar bilançosunu küçük gösterme çabasında. Putin, dün soluğu ABD'nin Ortadoğu'daki kilit müttefiki Suudi Arabistan'da alırken, konferansta kalan ABD Savunma Bakanı Robert Gates Rus liderin sözlerini 'Soğuk Savaş' söylemine indirgedi.
"Bir Soğuk Savaş yetti. Rusya'yla çabalarımızda ortağız. Kimse Soğuk Savaş istemiyor" diyen Gates ekledi: "Ama tabii uluslararası istikrara karşı işler görünen bazı Rus politikalarını hayretle karşılıyoruz, silah nakilleri ve enerji kaynaklarını siyasi baskı aracı olarak kullanmaya teşnelik gibi... Rusya'nın yanıbaşındaki hukuka dayalı demokrasilerden korkmasına gerek yok. Rusya'daki bazı gelişmeler sadece bizi değil, pek çok ülkeyi kaygılandırıyor."
'Casuslar dobra konuşur'
CIA'in Sovyet uzmanlığından başkanlığına yükselmiş Gates, eski KGB ajanı Putin'in 'tarihi' diye nitelenen sözlerinin keskinliğini de casus geçmişine bağladı: "Dünkü konuşmacı eski bir Soğuk Savaşçı olarak içimi neredeyse daha az karmaşık dönemlere özlemle dolduracaktı. Pek çoğunuzun diplomasi ve politika maziniz var. Ama ben, dünkü konuşmacı gibi, tümüyle farklı bir maziden geliyorum. Bizim kariyerimiz casusluğa dayanıyor. Ve eski casusların dobra konuşmak gibi bir adeti vardır."
Eski meslektaşının Moskova davetini kabul eden Gates, bugünün dünyasının Soğuk Savaş'tan daha karmaşık olduğunu, İslami aşırılık gibi küresel sorunlarda Rusya dahil diğer ülkelerle işbirliği gerektiğini anlattı. Putin'in şimşeklerini çeken Doğu Avrupa'ya konuşlandırılacak füze kalkanının Rusya'ya karşı değil, sadece yeni NATO üyelerini korumaya yönelik olduğunu savunan ABD'li bakan, "Çin stratejik kavşakta.Yapıcı ilişki istiyoruz, ama stratejik tercihlerini de hayretle karşılıyoruz. Uzayda uydu vuran silah denemelerini endişeyle not ettik" demekten geri durmadı. (Dış Haberler)