ABD'den Türkiye'ye Kuzey Irak uyarısı

Bush yönetiminin Türkiye ile İsrail arasında paralellik kurarak, Kuzey Irak'taki PKK'ya karşı askeri harekât uyarısı yapan Türkiye'ye, İsrail'in geçen yıl Lübnan'a karşı 'stratejik yenilgi'yle sonuçlanan savaşından ders çıkarmasını telkin ettiği öne sürüldü.

LONDRA - Bush yönetiminin Türkiye ile İsrail arasında paralellik kurarak, Kuzey Irak'taki PKK'ya karşı askeri harekât uyarısı yapan Türkiye'ye, İsrail'in geçen yıl Lübnan'a karşı 'stratejik yenilgi'yle sonuçlanan savaşından ders çıkarmasını telkin ettiği öne sürüldü.
Financial Times, "ABD, Ankara'ya İsrail'in Lübnan'daki stratejik yenilgisinden ders alma uyarısını yapmaya başladı" diye yazdı. ABD Başkanı George W. Bush'un Lübnan savaşında "Savaşı Hizbullah başlattı" sözüne atıf yapan gazete, şöyle yazdı: 'Ama son dönemde Bush yönetimi, Türkiye'yi Kuzey Irak'taki Kürt militanlarına saldırmamaya ikna çabasında. Özel temaslarında İsrail'in tecrübesinin çok farklı bir değerlendirmesini sunuyor.
'Türkiye, ABD desteğinden yoksun'
ABD'li yetkililer Türkiye nezdinde lobicilik yaparken, İsrail'in Şii militan gruba karşı savaşını, askeri hedeflerine ulaşamayan, uluslararası alanda kınanmasına neden olan ve 'İsrail ordusunun yenilmez efsanesi'ni yok eden 'stratejik yenilgi' olarak niteliyor.' Uzmanlara göre iki ülkenin tehditlerinin benzer olduğunu savunan gazete, 'Bir farklılık var, o da NATO üyesi Türkiye ABD desteğinden yoksun' vurgusu yaptı. Gazeteye göre Ankara, uyarıları göz ardı ederse, operasyonu tıpkı İsrail'in Lübnan'da olduğu gibi sınırlı kalacak, PKK üslerini yok etmek için büyük ölçüde hava gücü ile sınırlı kara gücüne dayanacak. Böylelikle de 'Türkiye'nin yankı
uyandıracak bir başarı şansı da bulunmayacak'. (F. T.)