ABD'den yeni iddia: Sadr İran'a sığındı

Bağdat'ta yeni güvenlik planının iki günde en az 100 can almasının ardından İran ve Suriye sınırları kapatılırken, ABD'nin hedefindeki Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'a kaçtığı iddia edildi. Sadr'ın yardımcıları yalanlasa da Amerikalı yetkililer iddiada ısrarlı.

BAĞDAT - Bağdat'ta yeni güvenlik planının iki günde en az 100 can almasının ardından İran ve Suriye sınırları kapatılırken, ABD'nin hedefindeki Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'a kaçtığı iddia edildi. Sadr'ın yardımcıları yalanlasa da Amerikalı yetkililer iddiada ısrarlı.
İki Pentagon yetkilisi, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin güvenlik garantisini geri çekmesi sonrası Sadr'ın Amerikan saldırısından kurtulmak için iki hafta önce Tahran'a sığındığını öne sürdü. Meclisteki Sadr grubunun lideri Nassar Rubai, "Bu çok komik ve değersiz bir iddia. Sadr Irak'ta ve çalışmalarını sürdürüyor" dedi. Sadr, geçen ay güvenliği için ailesiyle sürekli yer değiştirdiğini açıklamıştı. Ancak Amerikalılar iddialarında ısrarlı. ABD'li general William Caldwell, tüm verilerin Sadr'ın İran'da olduğunu gösterdiğini söyleyerek yakından izledikleri Şii liderin ülkeyi geçen ay terk ettiğini savundu.
ABD, özellikle mezhep çatışmasının sebebi gördüğü Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nu etkisiz kılma çabasındayken, Sadr grubu yeni güvenlik planına sadık olduklarını açıklamıştı.
Yasak üstüne yasak
Yeni güvenlik planı ile İran ve Suriye sınırı 72 saatliğine kapatılırken, şu uygulamalar devreye sokuldu: Bağdat'ta tüm silah taşıma ruhsatları askıya alındı, gece sokağa çıkmak yasaklandı. Tüm haberleşme gereçleri üzerinde ihtiyati tedbirler devrede. Evler ve işyerleri aranıp seyahat kısıtlamaları getirilebilecek. Kuralları ihlal edenler terör yasasından yargılanacak. Terk edilmiş evlere yasadışı yerleşenler iki hafta içinde buraları terk edecek.
Son üç haftada altı helikopteri düşürülen ABD ordusu 7 Şubat'ta teknik arızadan yere çakıldığını duyurduğu gece görüşlü CH-46 helikoperinin de 'düşman ateşiyle' düşürüldüğünü açıkladı. Olayda yedi asker ölmüştü. CNN ise beş ay önce kaçırılan bir askerin görüntülerini yayımladı.
(Dış Haberler)