AB'den iklim için 7.2 milyar avroluk fon

AB'den iklim için 7.2 milyar avroluk fon
AB'den iklim için 7.2 milyar avroluk fon

Kopenhag zirvesinde AB?nin küresel ısınmaya karşı elini cebine atmaktan imtina etmesi ?AB iklim borcunu öde? pankartlarıyla protesto edildi. FOTOĞRAF: AFP

AB liderleri iklim değişimiyle mücadeleleri için gelişmekte olan ülkelere, beklentileri aşarak üç yılda 7.2 milyar avro fon ayırmayı kabul etti

RÜKSEL - AB, Brüksel zirvesinde iki günlük müzakerelerin ardından küresel ısınmaya karşı elini bir parça cebine atıyor. Alman-Fransız ekseninin direnişi kırılınca AB, iklim değişikliğiyle mücadele için 2012’ye dek üç yılda 7.2 milyar avro fon ayırmayı kabul etti. Liderler 2020 itibariyle sera gazı salımının 1990 seviyesine göre yüzde 30 düşürmeyi de benimsedi. 

Britanya gaz verdi
Dönem başkanı İsveç’in 6 milyar avro koparma hedefiyle topladığı zirveden fazlası çıktı. Karara göre AB, küresel ısınmaya karşı önlem alabilmeleri için gelişmekte olan ülkelere yılda 2.4 milyar avro aktaracak. Fon için Doğu Avrupalılar elini cebe atmaktan imtina ederken, hedefin aşmasında Britanya Başbakanı Gordon Brown’un 800 milyon avroluk payını 1.2 milyar dolara çıkarması etkili oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Londra’dan geri kalmamak için aynı miktarı vaat etti. Brown, Kopenhag’da G-20 liderleri eşit yükümlülüğe girmeyi kabul ederse Londra’nın katkısını artıracak. Almanya 1.5 milyar avroyla yükün yüzde 20’sini sırtlanırken, İsveç 765 milyon, Hollanda 300 milyon, Danimarka 160 milyon, Belçika 150 milyon, Finlandiya 100 milyon, Polonya 50 milyon ve Estonya 3 milyon avro koydu. AB gelişmiş ülkelerin 2020’ye kadar gelişmekte olan ülkelere yılda 100 milyar dolar iklim yardımı yapması önerisini de Kopenhag zirvesine taşıyacak. Gelişmekte olan ülkelerse bütün gelişmiş ülkelerden 135 milyar avro’yu bulan miktarda para talep edip, milyarlarça dolar ve avronun savunma sanayine harcandığını anımsattı.
AB liderler ayrıca, 2020’ye dek karbondioksit salımını 1990 seviyesine göre yüzde 20 oranında düşürme hedefini yüzde 30’a çıkardı. AB, önceden 2020’ye dek tek yanlı olarak yüzde 20 ve diğerlerinin de katılması koşuluyla yüzde 30’luk hedef benimsemişti. Çevre örgütleri ise oranın tek yanlı yüzde 30 ve koşullu yüzde 40 istiyordu. AB liderleri Kopenhag’ta ABD Başkanı Barack Obama’nın katılacağı zirveden bir gün önce, 17 Aralık’ta gayriresmi zirve yapacak. (Dış Haberler)