AB'den 'istatistik' başlığına yeşil ışık

Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmayarak Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü uygulamadığı gerekçesiyle müzakerelerde sekiz başlığı donduran AB, müzakerelerin tümden kesilmediği mesajı vermek için yeni bir başlığa daha yeşil ışık yaktı.

BRÜKSEL - Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmayarak Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü uygulamadığı gerekçesiyle müzakerelerde sekiz başlığı donduran AB, müzakerelerin tümden kesilmediği mesajı vermek için yeni bir başlığa daha yeşil ışık yaktı. Dün toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) 18. başlık olan 'istatistik'te Türkiye'den pozisyon belgesini sunması istedi. Gündeme alınan 'sosyal politika ve istihdam' başlığı ise Türkiye'nin çalışma hukukunu AB ve Uluslararası Çalışma Örgütü standartlarına ulaştırmak için eylem planı hazırlamasına bağlandı. Türkiye'nin pozisyon belgesini sunmasının ardından üye ülkelerin onayıyla AB'nin ortak tutum belgesinin sonuçlandırılması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye, AB Dönem Başkanı tarafından ilgili başlıkta müzakerelerin açılması için düzenlenen Hükümetler Arası Konferansa davet ediliyor. AB 'işletmeler ve sanayi politikaları' başlığında da Türkiye'den tutum belgesi istenmişti.
Ayrıca, AB kaynakları önümüzdeki hafta başında toplanacak olan AB Dışişleri Bakanları'na sunulacak karar taslağında KKTC ile ticaret için çalışma başlatılmasının istendiğini belirtti. KKTC'nin beklentilerini karşılamaktan uzak olan taslakta AB'nin daha önce taahhüt ettiği 'doğrudan ticaret' ifadesi yer almıyor.