ABD'li diplomatlar Irak yüzünden kazan kaldırdı

ABD, işgali altındaki Irak'a gönderecek yetkili bulamayıp 'başvurusuz atama' yönteminin uygulanacağını duyurunca, Amerikalı diplomatlar 'kazan kaldırdı'.

WASHINGTON - ABD, işgali altındaki Irak'a gönderecek yetkili bulamayıp 'başvurusuz atama' yönteminin uygulanacağını duyurunca, Amerikalı diplomatlar 'kazan kaldırdı'. Irak'a gitmek istemeyen diplomatlara göre, bu ülkede verilen görev 'potansiyel idam cezası' gibi.
2008'in ortasına kadar Bağdat Büyükelçiliği'nde atama yapılması gereken 250 görevden 50'sine hiç talep gelmeyince, ABD Dışişleri, geçen hafta 'başvurusuz atama' yapılabileceğini açıkladı. Washington Post'un haberine göre, yeni uygulama, diplomatları Irak'ta istekleri dışında çalışmak zorunda bırakabilecek. Görev almayı reddedenler, işlerinden olma tehlikesiyle de karşı karşıya kalabilir. Uygulamayla, 200 ila 300 diplomat, gelecek yıl için ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde 48 göreve atanmak üzere 'ön adaylar' olarak belirlenecek. Adaylara, görevi kabul ya da ret için 10 gün süre verilecek.
Diplomatlardan şikâyetler silsilesi...
Dışişleri'ndeki toplantıda, yanlarına muhafız almadan dışarı bile çıkamadıklarını anlatan diplomatlar, bu şartlar altında nasıl çalışabilecekleri sorusunu yöneltti. 46 yıllık diplomat Jack Croddy, "Bağdat'a gitmek idama mahkûm edilmek gibi bir şey" yorumuyla büyük alkış aldı. NATO siyasi danışmanlığı da yapmış olan Croddy, "Roketler Yeşil Bölge'yi vuruyor... Üzgünüm ama esas olarak bu potansiyel bir idam cezası ve siz bunu biliyorsunuz. Eğer biz orada öldürülürsek ya da ağır yaralanırsak çocuklarımızı kim yetiştirecek?" diye sordu. Basra'da bir yıl görev yapan Rachel Schneller ise, dışişlerinin ruh sağlığı hizmetiyle ilgili taleplere kulak asmadığını belirterek "Tedavi için başvuruda bulundum ancak hiçbir yanıt alamadım" diye konuştu. Bağdat'taki elçiliğin önemini kaybettiği görüşünü savunan diplomatların bazıları da savaş bölgesine gönderilmeden özel eğitim verilmemesini eleştirdi. Dışişleri Birliği Sendikası Başkanı John Land, "Diplomatların sadece yüzde 12'si Bakan Rice'ın onlar için savaştığına inanıyor" yorumu yaptı.
2003 işgalinden beri 11 bin 500 diplomatın 1200'ü Irak'ta görev yaptı. Şimdiye dek Irak'ta ABD'li bir diplomat öldürülmedi. Vietnam savaşından beri ABD'li diplomatlar istemedikleri göreve gönderilemiyor. 1969'da başlangıç düzeyindeki diplomatların tamamı Vietnam'a gönderilmişti. (The Washington Post, afp)