ABD'li komutan Afganlar için Kuran'a sarıldı

KANDAHAR - ABD ordusunun Afganistan’da düzenlediği operasyonlarda sivil kayıpların haddi hesabı olmazken Amerikan güçlerinin komutanı General David McKierman, Kahdahar’da aşiret liderleriyle görüşüp özür dileyip Afgan halkını anlamak için Kuran okuduğunu söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni AfPak stratejisini anlatmak için Amerikan üssünde Kahdahar ve Helmand bölgelerinden 250 temsilciyle görüşen McKierman, aşiret liderlerine saygısını göstermeye çalışıp “Şimdi dünyanın bu kesimiyle ilgili çok güzel bir kitap okuyorum. İngilizce yazılmış ama sizin hakkınızda, o Kuran” dedi. Bu sözler alkış toplarken bir aşiret lideri ayağa kalkıp Kuran’ı içinde saklaması için McKierman’a parlak mor, kırmızı ve yeşil renklerde bir şal hediye etti. Amerikan askerlerin sivilleri öldürmek, ev basıp insanları alıkoymak gibi hatalarından ötürü özürlerini sunan McKierman, halkın rahat konuşması için viyalet yetkililerini toplantıya davet etmediğini de ekledi.
Buna paralel olarak ABD ordusu bu hafta Host’ta yedi günlük bir bebekle birlikte aynı aileden beş kişinin öldürülmesiyle ilgili Bu değerli ailedeki trajik can kaybından derin üzüntü duyuyoruz. Kelimeler üzüntümüzü ifadeye yetmez. Hayatta kalanlara gereğince bakılacak açıklaması yaptı. (afp, ap)