ABD'li öğretmenler silah eğitimi alıyor

ABD'li öğretmenler silah eğitimi alıyor
ABD'li öğretmenler silah eğitimi alıyor

Plastik silahla öğretmenlere atıcılık eğitimi verilen Utah taki kursa ilgi yoğundu.

Connecticut'ta 26 kişinin öldüğü okul katliamı sonrası atağa geçen silah yanlısı kuruluşlar, öğretmenlere silah eğitimi vermeye başladı.

ABD ’yi sarsan ay başındaki okul katliamının ardından silah kullanımının sınırlandırılması için sesler yükselirken, silah yanlıları da boş durmuyor. Utah eyaletindeki Atıcılık Sporları Konseyi, önceki gün 200 öğretmene ücretsiz silah kullanma eğitimi verdi. “Güvenli Öğrenme, Güvenli Eğitim’ adlı 6 saatlik programa katılan ve uzmanlardan silah kullanmanın inceliklerini öğrenen öğretmenler, bu eğitim sayesinde silah ruhsatı da alabilecek. Konsey Başkanı Clark Aposhian, “Amacımız çocuklarımızı korumayı ne kadar ciddiye aldığımızı göstermektir” dedi. Örgüt, öğretmenlerin silah taşıması gerektiğini savundu. 

Okullara silahlı koruma
Ohio’da bazı örgütler öğretmenlere silah eğitimi için test programı hazırlarken, Arizona eyaletinde de başsavcı her okulda bir öğretmenin silah taşıması gerektiğine dair yasa değişikliği teklifini eyalet meclisine sundu. Bu hamlelerin, ülkenin en güçlü silah lobisi olan Ulusal Tüfek Birliği’nin her okulda silahlı bir koruma görevlendirilmesi önerisinin ardından gelmesi dikkat çekti.
Artan saldırılardan silah kullanımını serbest kılan yasaları sorumlu tutan silah karşıtları ise yasal değişiklik için bastırıyor. Süresi 2004’te dolan saldırı silahlarına yönelik yasağı yeniden yürürlüğe koymaya çalışan Barack Obama yönetimi, bu amaçla bir ‘görev gücü’ kurdu.
Kamuoyunu bölen silah tartışmasıyla ilgili yapılan bir anket ise Amerikalıların çoğunun silah taşıma hakkını desteklediğini ortaya koydu. Gallup’un anketine göre silah yanlılarının oranı yüzde 74. Hatta yarı otomatik saldırı silahlarının yasaklanmasına karşı çıkanların oranı destekleyenlerden fazla.