ABD'li Yaratılışçıdan müzeli atak

Yüzde 91'i tanrıya inanan Amerikalıları, Bush yönetimi desteğiyle sistematikleşen evrim kuramına karşı mücadeleye 'kazandırma' yolunda en önemli adım atılıyor. 28 Mayıs'ta Petersburg kentinde açılacak Yaratılış Müzesi bugüne dek bir arada görülmemiş 'türler'i buluşturacak.

PETERSBURG - Yüzde 91'i tanrıya inanan Amerikalıları, Bush yönetimi desteğiyle sistematikleşen evrim kuramına karşı mücadeleye 'kazandırma' yolunda en önemli adım atılıyor. 28 Mayıs'ta Petersburg kentinde açılacak Yaratılış Müzesi bugüne dek bir arada görülmemiş 'türler'i buluşturacak. Yaratılışçılar dünyanın 6 bin yıl önce yaratıldığına, dolayısıyla dinozorlarla insanların bir arada yaşadığına inandığından, müzede dinozor fosilleriyle cennet bahçesinde Adem-Havva maketleri ve Nuh'un gemisi canlandırmaları bir arada sergilenecek.
Hollywood eli değmiş
5 bin 400 metrekarelik devasa alana yayılacak ve 27 milyon dolara mal olacak yüksek teknoloji ürünü müzenin tasarımı, Universal Stüdyoları'nın King Kong ve Jaws sergilerinin tasarımcılarının elinden çıkma. Yaratılışın ders olarak okutulması için yargı savaşlarının koptuğu Amerka'da evreni İncil'in gözünden 'Jurassic Park' olarak sunan müzenin muazzam ziyaretçi potansiyeli var.
Örneğin gerçek balıkların dolaştığı akarsu kenarında (canlandırma) iki bebek Tyrannosaurus rex oynuyor. Solundaki 500 bin dolarlık gökevinin kubbesinde 'göklerin tanrının zaferini ilan ettiği' filmler gösteriyor. Kitapçı ve hediye dükkânı bölümü ejderhası eksik olmayan bir ortaçağ şatosu olarak tasarımlanmış. Sağındaki özel efekt tiyatrosunda tufan sahnelerinde şimşek çakılıp sis salınıyor ve koltuklar zangır zangır zangır sallanıyor. Büyük Kanyon'dan geçilen Cennet Bahçesi'nde Nuh'
un gemisi, Babil Kulesi ve İsa'nın yaşamından sahnelerle karşılaşmak mümkün. Tam Indiana, Kentucky ve Ohio eyaletlerinin kesiştiği yerdeki müzeye otomobillle 1050 km mesafelik dairede ABD nüfusunun üçte ikisi yaşıyor. Yaratılış Müzesi'nin yılda en az 250 bin ziyaretçi beklenirken, gezici Darwin sergisi bulunan New York'taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi her yıl 400 bini öğrenci milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.
600'den fazla akademisyen de Yaratılış Müzesi'nin sunduklarını bilimsel açıdan geçerli kabul edecek öğrencilerin bilim derslerinden geçemeyeceklerine dair bildiri imzaladı. Başı çeken Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi, "Müzeyle ilgili sorun dini görüşleri bilim gibi göstermesi. Bilimi öyle yalan yanlış sunuyorlar ki, halkın anlamasını iyice zorlaştırıyorlar" dedi.
Lakin 2008 ABD başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi aday adayları arasında yapılan münazarada, 'Evrime inanmayan var mı' sorusuna üç aday el kaldırdı. Anketlere göre Amerikalıların yarısı Tanrı'nın insanı son 10 bin yıllık zaman diliminde şimdiki haliyle yarattığına inanıyor. Tanrı'nın insan yaşamının kökenlerinde rol oynamadığını düşünenlerin oranı sadece yüzde 13. Müzenin kurucusu Ken Ham da, ziyaretçilerin kimisinin alay edeceğini, kimisinin ilgisinin uyanacağını ve kimisinin de inanacağını belirtiyor. Aslen Avustralyalı bir bilim öğretmeni olan 55 yaşındaki Ham da, İncil uyarınca Tanrı'nın dünyayı son 10 bin yılda yarattığına inanan 'Genç Dünya'cılardan. 1987'de bu gerçeği anlatmak için ABD'ye gelen Ham'in köktenci evanjelist Yaratılıştaki Yanıtlar Kilisesi, her yıl evrim kuramına karşı Hıristiyan inançlarının savunulmasını öğreten onlarca müfredat programı, kitap ve DVD yayımlıyor.
Tufan Büyük Kanyon'da
Aynı dinozor fosilini inceleyen biri yaratılışçı diğeri evrimci iki paleontolojistin iki zıt sonuca ulaştığını gösteren bu yayımlara göre dünya 6 bin yaşında. Büyük Kanyon 4 bin 300 yıl önce Nuh tufanının ağırlığı altında doğal bir barajın çökmesiyle meydana geldi. Tyrannosaurus rex dahil tüm hayvanlar Adem ile Havva cennetten kovulup dünyaya atılmadan önce vejetaryendi. Ham yeni bir reformculuk başlattıklarını savunuyor: "İnsanları Tanrı'nın sözüne dönmeye çağırıyoruz. Tıpkı Martin Luther gibi... Evrim İncil'i geçersiz kılmak için kullanılıyor. Irkçılığın da Yahudi soykırımının da sorumlusu olan bir ahlaki görecelilik yaratılıyor."