ABD'nin 2015'te savaş alanına sürecekleri...

ABD ordusu, 2015'te savaş alanına sürmeyi planladığı şoförsüz robot araçların prototipleri arasında yarış düzenledi. Elektronik beyin, lazer alıcı, radar ve hareketli kameralarla yönlendirilen 11 otomobil ve kamyon...

VICTORVILLE - ABD ordusu, 2015'te savaş alanına sürmeyi planladığı şoförsüz robot araçların prototipleri arasında yarış düzenledi. Elektronik beyin, lazer alıcı, radar ve hareketli kameralarla yönlendirilen 11 otomobil ve kamyon, çölde kurulan oyuncak bir kentte 100 kilometrelik engelli parkuru altı saatten kısa sürede tamamlamaya çalıştı. Teknisyenlerin başlama çizgisine getirdiği araçlar, kendi başlarına harekete geçtiğinde binlerce izleyici tarafından alkışlandı. 50 sürücünün trafiği simüle etmesiyle robot araçların işi daha zorlaştırıldı.
Bitiş çizgisini ilk Stanford Üniversitesi'nin 'Junior' adlı Volkswagen Passat marka aracı geçti. Ama 2 milyon dolarlık ödülü, saatte 23 km. hızla tüm kurallara uyan 'Boss' lakaplı Chevrolet Tahoe ile yarışan Carnegie Mellon Üniversitesi kazandı. 1 milyon dolarlık ikincilik Stanford'a, 500 bin dolarlık üçüncülük 4x4 Ford'la yarışan Virginia Üniversitesi'ne gitti. 1.5 tonluk teçhizat yüklenen 17 radarlı MIT aracı sonuncu geldi.