ABD'nin arka bahçesinde İran paniği

WASHINGTON - ABD’nin İran’ın arka bahçesi Latin Amerika’ya nüfuz çabasını abarttığı anlaşıldı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, mayısta, “İran Managua’da devasa elçilik binası yapıyor. Ve bunun ne için olduğunu siz tahayyül edin” deyince yemeyip içmeyip Nikaragua başkentinde devasa İran elçiliği arayanlar hüsrana uğradı. Washington Post durumu ‘İran’ın görünmez Nikaragua elçiliği’ başlığıyla haberleştirdi. Nikaragua hükümeti ülkede sadece ABD’nin mega-elçiliği bulunduğunu belirtirken, Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın danışmanı Bayardo Arce, durumu Irak’ta bulunamayan kitle imha silahlarına benzetip, “Clinton’ı işletmişler” dedi. Managua’daki bir Amerikalı diplomat “Büyük bir İran elçiliği inşaatı yok” teyidi getirdi.

‘Nikaragualı Kuran hatmediyor, nafile!’
Bir Nikaragualı yetkilinin verdiği Amerikan’ın korkularını boşa çıkaracak bilgileri ise ironikti: “İran’ın Nikagarua’da ‘derin liman’, hidroelektrik santralller ve bir traktör fabrikası yapma önerisi hayata geçmedi. Hiç yatırım yapmadıkalar. Hatta 160 milyon dolarlık borcumuzun silinmesini bile müzakere edemiyoruz. Buna Kuran’ın izin vermediğini söylüyorlar. Af yolu bulmak Kuran çalışmak zorunda kalacağız.” Clinton’ın çıkışının ardında Washington’daki düşünce kuruluşları var. Örneğin Güvenlik Politikası Merkezi’nden Nancy Menges geçen yıl Temsilciler Meclisi’ne bilgi verirken, “İran Managua büyük bir elçilik inşa etti” demiş. Amerikan Girişim Enstitüsü’den Michael Rubin benzeri iddiayı tekrarlamıştı.
İran, Nikaragua ve ABD’nin yolları 1980’lerde Contra skandalında çakışmıştı. Amerikalı yetkililerin Tahran’a gizlice sattığı silahların gelirinden Ortega’nın solcu Sandinista hareketine de pay gittiği anlaşılmıştı. Ortega’nın 1990’ların ardından 2007’de tekrar iktidara dönüşüyle İran’la ilişkiler yeniden başlarken, Tahran, dört yılda Kolombiya, Şili, Ekvador, Uruguay ve Bolivya’da elçilik açtı. (W. Post)