ABD'nin hedefi Yemen'deki Kaide

ABD'nin hedefi Yemen'deki Kaide
ABD'nin hedefi Yemen'deki Kaide

Detroit uçağına saldırı girişiminin ardından getirilen yeni güvenlik önlemleri yolculara zor anlar yaşatıyor. FOTOĞRAF: AP

Nijeryalı gencin Amsterdam-Detroit uçağındaki başarısız saldırı girişimini Kaide'nin Yemen kolu üstlendi. ABD, Vahayşi önderliğindeki Yemenli Kaidecilerin liderlerini öldürmeye çalışmış

WASHINGTON/SAN’A - Noel günü 289 kişiyle Hollanda’nın Amsterdam kentinden ABD’nin Detroit kentine giden Amerikan yolcu uçağını havaya uçurmaya çalışan 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in patlayıcıyı ve saldırı eğitimini Yemen’deki Kaidecilerden aldığını söylemesinin ardından, Kaide de dün saldırıyı üstlendi. Örgüt İslamcı bir siteye koyduğu açıklamada saldırı girişiminin, ABD’nin, örgütün, Yemen’deki grubuna yaptığı saldırılara yanıt olduğunu belirtti. 
Kaide, saldırının başarısızlığını da ileri düzey donanım sağladıkları halde gencin teknik bir hata yüzünden patlayıcıyı infilak ettirememesine bağladı.
Amerikan ve Britanya basını, Kaide’nin yeni yuvasının Yemen olduğu ve ABD’nin mücadeleyi Yemen’e odakladığını yazdı. Yemen’de ABD ve Suudi desteğiyle güneyde Kaidecilere düzenlenen operasyonlara kuzeyde Şii isyancıları hedef alan operasyonlar da eklendi.
Yemen’deki Kaide’nin Yemenli ve Suudi militanlardan oluştuğu, çekirdek kadroda 20 ve 30’li yaşlarda 100 kişinin bulunduğu, şimdilik güçlerinin ABD’ye büyük saldırı düzenlemeye yetmediği söyleniyor. Baba tarafı Yemenli Kaide lideri Usame bin Ladin’in sekreterliğini yapmış, 30’lu yaşların başındaki Nasır Vahayşi lider olarak gösteriliyor. Vahayşi ile 2000’de Yemen açıklarında Amerikan savaş gemisi Cole’a saldırı düzenlenmesinin gerisindeki isimler, 2006’da başkent San’a’daki hapishaneden Kaide sempatizanı istihbaratçıların yardımıyla kaçırılmıştı.
Cuma günkü yolcu uçağını patlatma girişimi de, Yemen’in güneyinde Kaide liderlerine ABD-Yemen güçlerinin hava saldırısının 24 saat sonrasına denk geldi. Toplantıya Vahayşi, yardımcısı eski Guantanamo’daki esiri Said Şihri ve kasımda Teksas’ta askeri üsteki katliamın fikir babası olmakla suçlanan Yemenli imam Enver Evlaki’nin de katıldığı söyleniyor.

Havaalanları karıştı
Olayın ardından güvenliğin çok sıkılaştırılması sebebiyle havaalanlarında kuyruklar oluşurken, Obama yönetimi terör zannıyla izlemeye alma, havaalanlarının sıkı denetimini ve uçuş yasağı listelerinin gözden geçirilmesini istedi. (Dış Haberler)