'ABD'nin ışın silahı ölüme bile götürebilir'

ABD, düşmanı öldürmeyen ancak gönderdiği görünmeyen yüksek enerji ışınları aracılığıyla deride ani yanma hissi yaratan yeni ışın silahıyla sükse yaparken, uzmanlar Pentagon'un 'silah zararsız' iddiasına şüpheyle yaklaştı.

WASHINGTON - ABD, düşmanı öldürmeyen ancak gönderdiği görünmeyen yüksek enerji ışınları aracılığıyla deride ani yanma hissi yaratan yeni ışın silahıyla sükse yaparken, uzmanlar Pentagon'un 'silah zararsız' iddiasına şüpheyle yaklaştı. Pentagon, 'Irak ve Afganistan'daki masum sivillerin hayatını kurtaracak' silahın ışınlarının yanıklara yol açmadığını savunsa da, Britanyalı va Alman uzmanlara göre silah 'ciddi hatta ölümle sonuçlanabilecek yanıklar' yaratabilir.
Bradford'daki Silahsızlanma Araştırma Merkezi uzmanı Neil Davison, tende 55 derecelik ısı hissi yaratan silahın tatbikat ile gerçekte yaratacağı etkinin farklı olacağını savundu. Davison, "Tatbikatlarda deneklere birkaç saniyeden fazla ışın verilmiyor ve ardından yeniden hedeflenmeden bir serinleme vakti tanınıyor. Ama gerçekte insanların daha uzun ışınlara maruz kalmayacağının garantisi yok" dedi. Dortmund Üniversitesi uzmanı Jürgenn Altmann da benzer tezi dile getirerek, "Bir kişi ışınlara uzun süre veya bir kereden çok maruz kalırsa, vücudunda ikinci veya üçüncü derece yanıklar oluşabilir. Bunun sonu da ölüme kadar gidebilir" dedi.
Pentagon'un basına dağıttığı broşürlerde, 'beş yıllık geliştirme programında hiçbir denekte tıbbi bakım gerektiren yaralanma oluşmadığı' belirtilip, yaralanma riski de yüzde 0.1'den az olarak verilmişti.