ABD'nin robot ordusu büyüyor

ABD'nin robot ordusu büyüyor
ABD'nin robot ordusu büyüyor

Disney?in Wall-E karakterinden esinlenilen Pakbot cephede faal.

PATUXENT RIVER - Cepheye giderek daha çok robot süren ABD ordusu, hiç uyumayan ve kan kaybetmeyen askerleri savaşa hazırlıyor. Kara ve hava muharebelerinde insanların yerini alabilecek robotlar, Maryland”daki Patuxent River üssünde görücüye çıktı.
‘MQ-8B Fire Scout’ insansız helikopteri, yıl sonunda McInerney firkateyninden kontrol edilmek suretiyle ‘uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele’ adı altında Pasifik Okyanusu’nda devreye sokulacak. Disney’in animasyon karakteri ‘Wall-E’den esinlenilen ‘Pakbot’ adlı kara robotu ise düşman mevzilerini arıyor, paletleri sayesinde engebeli arazilerde rahat hareket ediyor, uzaklıktan kumandayla mekanik kolu sayesinde patlayıcıları etkisizleştiriyor. Irak ve Afganistan’a 2500 adet konuşlandırılan Pakbotların altı kiloluk sırt çantasında taşınabilen daha hafif çeşidi de cepheye sürülmeye başlandı.
“İnsansız devrimin başlangıcında olduğumuzu düşünüyorum. Bu programlara milyarlarca dolar harcıyoruz” diyen donanma ile deniz piyadelerinin insansız uçak programından sorumlu Gery Kessler,  uçak ve tankların cepheye sürülmesindeki gibi robotların da taktik ve stratejide büyük değişiklik getiren yeni bir teknoloji olduğunu söylüyor. 2003’te cephaneliğinde robot olmayan ABD ordusunun artık yedi bin insansız uçağı ve en az 10 bin kara aracı var. Başta insansız uçağa karşı çıkmış hava kuvvetleri, artık pilottan çok insansız uçak operatörü eğitiyor. ‘Wired for War’ kitabının yazarı Peter Singer’a göre gelecekteki savaşlarda on binlerce insansız araç çarpışacak, düşman robot orduları birbiriyle çatışacak.
Bu gelişmeler ABD’nin Pentagon için geliştirilen robot türlerinden EATR’nin ceset dahil yoluna çıkan her şeyi yiyerek çalıştığı söylentisiyle çalkalandığı döneme denk geldi. EATR’nin üreticileri bu haftaki robot şovunun da gerisindeki isimler. (afp, aa)