'ABD'nin yıldızı dost eli uzanmazsa sönecek'

'ABD'nin yıldızı dost eli uzanmazsa sönecek'
'ABD'nin yıldızı dost eli uzanmazsa sönecek'

Sağlık reformu ve ekonomi yüzünden tıpkı Clinton gibi zorlanan Obama, önceki gün bir İtalyan restoranında yemek yiyip dertleşti. FOTOĞRAF: afp

IISS raporunda, Irak ve Afgan savaşları ile mali kriz yüzünden tek başına bir şey çözemeyecek hale gelen ABD'nin dost yardımı almazsa dünya sahnesinden silineceği belirtildi

LONDRA - Güçten düşen ABD’nin, müttefiklerinin yardımına başvurmazsa, dünya sahnesinden geri çekilmek zorunda kalacağı belirtildi. Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS), dün yayımladığı yıllık raporunda, ABD Başkanı Barack Obama’nın küresel sorunlarla uğraşırken diğer ülkelerin yardımına giderek daha çok başvuracağı, bunu da başka seçeneği olmadığından yapacağı dile getirildi.
“Obama içerde ‘Evet, yapabiliriz’ sloganını kullanıyorsa da, uluslararası topluma yönelik giderek daha çok ‘Hayır, yapamıyoruz’ savını ileri sürecektir” diyen rapor, Irak ve Afganistan savaşlarının ABD’nin askeri gücünün sınırlarını gösterdiğini, küresel finans piyasasının çökme noktasına gelmesinin de askeri gücün dayandığı ekonomik temeli altını kazarak yıktığını anlattı. ABD’nin İran’ın nükleer programını dizginleme ve Ortadoğu’ya barış getirme gücünü kaybettiği sıralanırken, “Kesinlikle ABD’nin küresel güçteki payı ölçülü düzeyde de olsa düşüşe geçti” denildi.

‘İkna etmesi mühim’
Amerika’nın görüşlerini dayatmak için yapabileceklerinin sınırlarını fark edip ekonomik krizden iklim değişikliği ve nükleer silahsızlanmaya uzanan yelpazede diğer ülkelerle çalışmayı istediği için övülen Obama’nın, tehditlere karşı dost ülkelerle işbirliğiyle ABD’nin ‘en önde gelen güç’ konumunun yeniden tesisine yardım edebileceği kaydedildi. İran ile Kuzey Kore’nin nükleer hırslarının frenlenmesi, Irak’tan çekilme, Afganistan’a daha fazla askeri güç gönderme gibi meselelerde bölgesel müttefiklerin yardımının gerekeceği belirtilirken, “Gelecek iki yılda ABD’nin becerileri ve gücünü daha fazla sayıda ülkeyi aynı görüşe getirmesi ve ük üstlenmeye iknaya harcaması gerekecek” denildi. (ap)