Abdullah yarıştan çekildi, ama Afgan seçimi yapılacak

Abdullah yarıştan çekildi, ama Afgan seçimi yapılacak
Abdullah yarıştan çekildi, ama Afgan seçimi yapılacak

Abdullah, ikinci turda da hile yapılacağını söylüyor.

KÂBİL - Afganistan’daki devlet başkanlığı seçimi parodisinde yeni perde açılıyor. 20 Ağustos’ta yapılan seçimi Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin kazandığı açıklamasının hile şikâyetleri yüzünden geri çekilmesi ve 7 Kasım’da ikinci tur ilan edilmesiyle kriz bitmedi. Düzeltilmiş sonuçta oy oranı yüzde 49.7’e indirilen Karzai’nin, yüzde 30 oy oranıyla en büyük rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, hileye karşı önlem alınmadığı gerekçesiyle yarıştan çekildi. Ama tek adayla da olsa seçimin yapılacağı duyuruldu. 
Afgan halkının çoğunluğunu oluşturan Paştunların lideri Karzai ile güçpaylaşımı pazarlığı çöken Abdullah, dün basın toplantısı düzenleyip, hilenin önlenmesi için kilit önemdeki bazı bakan, vali ve seçim görevlilerinin kovulması talebi karşılanmadığından çekildiğini söyledi. Bu kararı Afgan halkı, taraftarları ve sözü geçen liderlere danışarak aldığını kaydeden Abdullah, Seçim Komisyonu Başkanı Abdullah Ludin ile Karzai için kampanya yapan dört bakanın kovulması talebini Karzai’nin yerine getirmediğini belirtti. “Ludin başkanlığında komisyonla kazanma şansım yok. Ludin kaldığı sürece, seçim bağımsız ve adil olamaz” resti çeken eski bakan, bu komisyonla yapılacak seçimi halkın da kabul etmemesini istedi, ama boykot çağrısı yapmadı.

Hillary’ye göre sorun yok
Komisyon yetkilisi Davut Ali Necef ise, “Anayasa açık. Tek adayla da olsa seçim yapılacak” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, secilecek başkanı tanıyacaklarını belirtip, “Bu bizde de oluyor.  Adaylar  bir nedenle yarıştan çekilebiliyor. Bunun seçimin meşruiyetiyle ilgisi yok” diye konuştu. Ama ilk turda yüzde 38’de kalan katılımın ikinci turda daha da düşmesiyle Karzai’nin zaferinin meşruiyeti sorgulanacak. (afp)