ABD'ye öneri: Etkin tarafsızlık

Dünya, Beyaz Saray'da olup bitenleri görmezden gelemez. ABD liderinin kararları dünyanın şu anını ve geleceğini etkiliyor. ABD dünyadaki her ülkenin komşusu. Aynı zamanda büyük bir güç ve büyük bir sorun.
Haber: GASSAN ŞERBEL / Arşivi

Dünya, Beyaz Saray'da olup bitenleri görmezden gelemez. ABD liderinin kararları dünyanın şu anını ve geleceğini etkiliyor. ABD dünyadaki her ülkenin komşusu. Aynı zamanda büyük bir güç ve büyük bir sorun. Amerikan siyaseti taraflı ve zalim. Ancak gerçekler Amerikan rolünün dünyadaki yangınları söndürmesi gerektiğini gösteriyor. Özellikle de bu yangınların tutuşmasına Amerikan tarafgirliği yol açmışken.
Avrupa, çıkmazla karşı karşıya ama Amerika'yla çatışmakta çıkarı var ne de boyun eğmekte. Güç tek yanlılığı kışkırttığı için güçlü Amerika eski kıtayı kaygılandırıyor. Ama alternatifi bulunmadığından zayıf Amerika da kaygı verici.
İlk döneminde 'teröre karşı savaş' diye uluslararası bir savaşa sürükledi. Dünya bu savaşın ilk aşamasında ABD ile birlikte hareket etti. Fakat Irak durağı ABD ile kadim müttefiklerinin arasını açtı. Bush'un ikinci dönemi başlarken uluslararası ilişkilerin hayli örselendiği görülüyor. ABD'nin dünya ile ilişkilerindeki paradoks büyüyor. Bu yüzden ABD Rice'ın ağzından geniş kapsamlı bir onarım hamlesi çağrısı yapıyor: Avrupa ile ilişkiler onarılacak, Rusya ile ilişkilerdeki gerileme dizginlenecek ve Çin ile uzlaşma zemini korunacak.
Daha önemli nokta şu: ABD teröre darbeler vuruyor ancak bu yeni teröristler doğuruyor. Zulmün ilacı bulunmaksızın ve fakirlik azaltılmaksızın terörün abluka altına alınması mümkün değil. Belki de bu yüzden Rice diplomasi zamanının geldiğini itiraf ediyor. ABD'nin tahrip ettiklerini onarmak için etkin ve daha az tarafgir bir diplomasiye ihtiyacı var.
(Londra'da Arapça yayımlanan Hayat gazetesi, başyazar, 19 Ocak 2005)