ABD'ye Soğuk Savaş sortisi

Doğu Avrupa'ya konuşlanacak Amerikan füze kalkanı yüzünden Soğuk Savaş zırhını kuşanan Rusya, yıllar sonra ilk kez Pasifik'te bombardıman uçaklarını uçurdu.

MOSKOVA - Doğu Avrupa'ya konuşlanacak Amerikan füze kalkanı yüzünden Soğuk Savaş zırhını kuşanan Rusya, yıllar sonra ilk kez Pasifik'te bombardıman uçaklarını uçurdu. İki TU-95 uçağı, tıpkı Soğuk Savaş'ta olduğu gibi NATO bölgesindeki Amerikan adası Guam'a kadar gidip önlerini kesen Amerikan pilotlarına gülücük atıp geri döndü.
Tümgeneral Pavel Androsov, salı başlayan üç günlük uzun menzilli uçuş tatbikatı çerçevesinde Rusya'nın güneydoğusundaki Vladivostok'tan 5 bin 150 km ötede Amerikan üssünün olduğu Guam'a yapılan sortiyi şöyle aktardı: "Çarşamba iki pilotla eski geleneği yineledik. Üsten kalkan ABD uçaklarını görünce onları selamladık, gülücük teatisinde bulunduktan sonra eve döndük." Soğuk Savaş sırasında Rus uçakları her an Amerika'ya nükleer füze gönderebileceklerini göstermek için düzenli olarak Arktik, Atlantik ve Pasifik üzerinde uçardı. Geçen ay da TU-95'ler Britanya ve Norveç havasahasından döndürülmüştü.
Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Masorin de ay başında Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi Akdeniz'de daimi filo bulunduracaklarını açıklamıştı. Bu arada Rusya, Çin, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü'nün terörist saldırılara karşı bir haftalık ortak askeri tatbikatı dün Uygur ülkesi Doğu Türkistan'da başladı. (Dış Haberler)