ABD'ye uyarı: İran'la diyalog kur

İran'ın nükleer programının barışçı olduğu tezine inanmayarak askeri müdahale seçeneğini açık tutan Bush yönetimine Avrupa'dan uyarı geldi. Hafta içinde Ankara'da İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani...

BRÜKSEL - İran'ın nükleer programının barışçı olduğu tezine inanmayarak askeri müdahale seçeneğini açık tutan Bush yönetimine Avrupa'dan uyarı geldi. Hafta içinde Ankara'da İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ile görüşen AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, ABD'ye Tahran ile tüm konularda 'iletişim kanalı açması gerektiği' uyarısı yaptı.
Alman Marshall Fonu'nun güvenlik konferansında konuşan Solana, "ABD'nin İran'la her konunun konuşulabileceği açık bir iletişim kanalı olmalı. İran buna hazır. ABD de söz vermeli" dedi. ABD'nin düşmanca tavrının sadece 'İran'ın diyaloğa yanaşmayan bir ülke olarak' görülmesine yaradığını belirten AB yetkilisi, Washington'a şöyle seslendi: "Genişletilmiş Ortadoğu'da İran'la iletişim kanalları açmadan istikrar olmaz." Solana, Laricani ile iki hafta içinde tekrar buluşacaklarını hatırlatıp, "Daha engeller var ama sabırlı olmalıyız" vurgusu yaptı.
ABD İran'la Irak dışında her konuyu konuşmayı dışlarken, aynı forumda söz alan ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Daniel Fried "Daha önce Tahran'a ulaşmayı denedik ancak sonuç alamadık. Çıkmazdayız" dedi.
Olmert: 10 günde 1000 Tomahawk yeter
AB'nin diplomatik çözüm çabalarına karşılık İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İran'ın nükleer programının 10 günlük işi var" tavrını koydu. Focus dergisine konuşan Olmert, "Tüm nükleer programı imha etmek imkânsız, ama yıllar önceye götürebilecek şekilde zarar verilebilir. Bu 10 günü alır ve 1000 Tomahawk Cruise füzesi ateşlenir" ifadelerini kullandı. Ama İsrail Başbakanlığı, Olmert'in bu sözleri söylemediğini savunarak, dergiyle yapılan görüşmenin genel durumla ilgili 'background' bilgilendirme olduğunu öne sürdü. (bbc, aa)