Abhazlar Gürcü ablukasına rest çekti: Gemilerinizi imha ederiz

Abhazlar Gürcü ablukasına rest çekti: Gemilerinizi imha ederiz
Abhazlar Gürcü ablukasına rest çekti: Gemilerinizi imha ederiz

Abhaz başkenti Sohum?u Rus gemileri koruyor. Türk gemisi (yanda) ve 3 bin tonluk akaryakıtına Gürcüler el koydu. FOTOĞRAF: dha

Gürcistan'ın en son kendilerine yakıt getiren bir Türk gemisine el koyup kaptana 24 yıl hapis cezası kesmesi Abhazları çıldırttı. Bağapş, 'Abhaz karasularını ihlal eden Gürcü gemilerini imha edeceğiz' dedi. Türkiye de Tiflis'e baskı yapacak

MOSKOVA - Sovyetler’in çöküşünden beri Tiflis’ten de facto bağımsız Abhazya, geçen yıl Gürcistan’ın başlattığı savaş sonrası Rusya tarafından kurtarılıp tanınmış olmasına rağmen karasularında tasarruf sahibi olamamasına dur demeye hazırlanıyor. Tiflis’in Abhazya’ya yakıt götüren Panama bandıralı bir Türk gemisine el koyup kaptanı Mehmet Öztürk’e ‘kaçakçılık ve işgal altındaki topraklarla ilgili yasaları ihlal’den 24 yıl hapis cezası kesmesi karşısında Abhazya lideri Sergey Bağapş’ın sabrı taştı.
“Deniz kuvvetlerimize Abhaz kara sularını ihlal eden Gürcü gemilerini imha etmeleri emrini verdim” diyen Bağaş, “Buna Gürcülerin korsan eylemleri yol açtı. Maalesef Somali korsanları gibi Gürcistan korsanlarından da söz edebiliriz. Bunlara münasip yanıt verilmeli” diye ekledi. Ancak Bağapş, Abhazya’yı koruyan Rus savaş gemilerinin Gürcü gemilerine yönelik olası operasyonda yer almayacağını belirtti. Rus askeri kaynaklarına göre, Abhaz donanması hafif silahlı sekiz gemiden ibaret.
Abhaz sınır muhafızlarının komutanı Zurab Marganya da “Gürcü-Abhaz savaşı sırasında denize bizim filomuz hükmetmişti. O zamadan beri kapasitemiz arttı” diye gözdağı verdi. Gürcü Sahil Koruma Başkanı Besik Şengelya “Boş tehdit. Eyleme dökeceklerini sanmıyorum” derken, Gürcü İçişleri Abhaz karasuları diye bir şey tanımadıklarını belirtip, olası saldırıdan sınır ve karasularını kontrol eden Rusya’yı sorumlu tutacakları söyledi. Rus sınır muhafızları komutanlığı ise Abhaz sularına giren gemilerin güvenliğini sağlayacaklarını söyledi.
Tek yanlı bağımsızlık ilanları Rusya’nın askeri gücünün koruması altında olan Abhazya ve Güney Osetya’yı toprak bütünlüğünün parçası sayan Gürcistan, bu bölgelerle tüm ekonomik faaliyetleri yasaklamış durumda ve özellikle Karadeniz kıyısındaki Abhazya’yı denizden ekonomik ablukaya almaya çalışıyor. Bu çerçevede yabancı gemilerin kendisinden izin almadan ziyaretine müeyyide uyguluyor. Tiflis bu yıl Abhazya yolundaki dört gemiye el koyduğunu söylerken, Abhazlar 23 geminin durdurulduğunu kaydediyor. Ancak durdurma işlemi uluslararası sularda yapıldığından karşılıklı tehditlerin kolayca savaşa yol açması beklenmiyor. Rusya’nın iki bölgenin bağımsızlığını tanımasının ardından Türkiye ile Abhazya arasındaki ticaretin dibe vurduğu belirtiliyor.  

Davutoğlu Tiflis’e gidiyor
Bu arada Tiflis’in el koyduğu geminin Türk işletmecisi Densa şirketi, kaptanın 24 yıllık mahkûmiyet kararına karşı temyize başvururken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Saakaşvili yönemine baskı için gelecek haftaTiflis’e gidiyor. Dışişleri sözcüsü Burak Özügergin “Gürcistan’ın uluslararası denizcilik yasalarının hem içeriğini hem ruhunu ihlal ettiğini düşünüyoruz” dedi. Densa da, mahkemenin temyizle ilgili 30 güde yanıt vermesi gerektiğini, 30 bin dolar kefaletle bırakılacak mürettebatın da iki gün içinde salıverilmesini beklediklerini söyledi. Devlete teslim edilen tanker ve 3 bin tonluk akaryakıt yükünün ise açık artırmayla satılması söz konusu. (Dış Haberler)