Abhazya Putin'i ikizlerle selamladı

Abhazya Putin'i ikizlerle selamladı
Abhazya Putin'i ikizlerle selamladı

Putin kendisi ile tandemi onuruna Vladimir ile Dimitri adı verilen ikizleri hastanede ziyaret etti. FOTOĞRAF: AFP

SOHUM - Rus-Gürcü savaşının yıldönümünden bir hafta sonra, Rus Başbakanı Vladimir Putin, Tiflis’ten tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiş Abhazya’yı ziyaret etti. Bu, Moskova’dan Güney Osetya ile Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasından beri Sohum’a yapılan ilk ziyaret. 

‘Rusya’dan Abhazlara yüz milyonlarca dolar’
Medyaya Abhazya’daki üslere güç konuşlandırma, sınır koruma sistemi kurmaya 500 milyon dolar harcayacakları, gelecek yıl 350 milyon dolarlık ekonomik yardım da yapacaklarını anlatan Putin, Sohum’da “Rusya Abhazya’ya ekonomik, siyasi ve gerekirse askeri destek vermeye devam edecek Eski duruma dönüş olmayacak” dedi. Rus Başbakanı, BM ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) da şu çağrıda bulundu: “Gözlemci göndermelerine karşı değiliz. Ama bu gerçekliğe dayanmalı. Abhazya ile egemenliğini tanıyarak gerekli anlaşmalar yapılmalı.”
Putin’in Abhazya’ya ayak basmasından birkaç dakika önce doğan ikizlere kendisiyle Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in onuruna Vladimir ile Dimitri adları konuldu. Rus lider, beyaz gömlek giyip doğum hastanesini ziyaret ederek ağlayan ikizlerin durumunu kontrol etti. (afp)