Abizaid: Arapları benzin istasyonu sandık

ABD'de ununu eleyip eleğini asıp da Washington'ın Ortadoğu siyasetini yerden yere vuran üst düzey bürokratlara eski Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Abizaid de katıldı.

WASHINGTON - ABD'de ununu eleyip eleğini asıp da Washington'ın Ortadoğu siyasetini yerden yere vuran üst düzey bürokratlara eski Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Abizaid de katıldı. Geçen hafta İran'a saldırıda ısrarlı neocon'lara "Tek yol nükleer İran'ı kabul etmek" diye çıkışan Abizaid, Bush yönetimini Arap dünyasını büyük bir benzin istasyonu olarak görüp ona göre siyaset yapmakla suçladı.
Eski komutan, Stanford Üniversitesi'nde katıldığı yuvarlak masa toplantısında Irak işgalinin nedenine ilişkin "Elbette petrol içindi. Bunu inkâr edemeyiz" itirafında bulunup ekledi: "Arap dünyasına sanki bir büyük benzin istasyonu koleksiyonu gibi davrandık. Adamlara mesajımız şu oldu: Pompalarınızı açık, fiyatları düşük tutun, İsraillilere de iyi davranın, o zaman ne isterseniz yaparsınız." Bir süre önce de eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, anılarını kaleme aldığı kitabında Irak savaşının nedeninin petrol olduğu itirafında bulunmuştu.
'Çekilmek en büyük suç'
Abizaid, Irak'taki başarısızlığı da askerlerin cephede siviller tarafından yalnız barakılmasına bağladı. Abizaid, "Dışişleri, Tarım Bakanlığı, CIA ve DEA (uyuşturucu ile mücadele ajansı) Ortadoğu'nun istikrara kavuşması çabasına daha fazla dahil olmalı. Askerlerden daha çok Dışişleri mensuplarının sahada olmasını isterdim" dedi. Abizaid başarısızlığa rağmen Irak'tan çekilmeye de şu sözlerle karşı çıktı: "Dünya sırt çevirmek için çok küçük, çekip gidemeyiz. Gerekli rolümüzden sakınmak herkes açısından en büyük suç olur."
Bu arada 2003-2006'da Irak'
ta görev yapmış 12 eski komutan Washignton Post'ta yayımlanan ortak makaleyle Bush yönetiminin asker sayısını artırma politikasına destek çıkarak, "Ya asker sayısını artır ya da Irak'ı terk et" diye çıkıştı. Irak hükümetini de yolsuzluk ve mezhepsel ayrılığa batmakla suçlayan eski komutanlar, Irak'ın ABD'nin yeniden inşa planlarını karşılayacak düzeyde petrol üretmediğini de ekledi. (Dış Haberler)