Abizaid: Nükleer İran'la yaşamalıyız

ABD Başkanı George W. Bush'un İran'a saldırı planlarına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'den "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" desteği gelirken, muhalif koro kalabalıklaşıyor.


Büyütmek için tıklayınız
WASHINGTON/TAHRAN - ABD Başkanı George W. Bush'un İran'a saldırı planlarına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'den "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" desteği gelirken, muhalif koro kalabalıklaşıyor. En ilginci, Bush'un Irak politikasından bezip erken emekliye ayrılan eski ABD Merkez Karargâhı Komutanı John Abizaid'in nükleer program sahibi İran'la yaşamayı savunması oldu.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey'le aynı telden çalan Lübnan kökenli emekli general, "Nükleer İran'la yaşamanın yolları var. Nükleer Sovyetler'le, Çin'le yaşamıştık, hâlâ da başka nükleer güçlerle birlikte yaşıyoruz" dedi. İran nükleer silah sahibi olsa bile ABD'nin gücünün Tahran'ı bunları kullanmaktan caydırmaya yeteceğini söyleyen Abizaid, İran'ın ABD'ye nükleer silahla saldırma gibi bir çılgınlık yapmayacağını şöyle anlattı: "İran bir intihar ulusu değil. Bazı yöneticileri mantık sahibi gibi gelmeyebilir, ama İranlıların bize nükleer silahla saldırmaya niyetlendiklerini sanmıyorum." İran'ın nükleer heveslerini kursağında bırakmak için önleyici saldırı düzenlenmesine "Ortadoğu'da devlet devlete savaş çıkarmak herkes için yıkıcı olur. Elimizden gelen her şeyi yaparak bundan kaçınmalıyız" diye karşı çıkan Abizaid, İran'da hükümettekiler dahil pek çok kişinin Batı'yla işbirliğine açık olduğunu, zamanla Tahran'ın Batı karşıtlığından uzaklaşabileceğini söyledi. Uzmanlar, Abizaid'in özellikle Irak yorgunu Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri'nin de görüşünü yansıttığı düşüncesinde.
Ruslara İran'dan tahliye
Dün Rus Dışişleri de, "İran'ın bombalanmasının sonucu felaket olur" açıklamasıyla karşıladığı Kouchner'e ayar çekmeye çalıştı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "İran'a karşı askeri önlem yönünde çok sayıda haber karşısında ciddi endişeliyiz. Bunun bölgeye ne yapabileceğini tahayyül etmek güç" dedi. 'Felaket' açıklamasını yapan Bakan Yardımcısı Aleksandır Losyukov da, ABD'nin Tahran'ı 16 Ekim'de Hazar'a komşu ülkeler zirvesine evsahipliği yaparken bombalaması ihtimalini "Herhalde çekinirler aksi halde çok ciddi sorunlarla karşılaşırlar" diye değerlendirse de, Buşehr nükleer santralinde çalışan Rus ekibini tahliyeyi düşündüklerini sözlerine ekledi. Losyukov "Tıpkı Irak gibi çok daha karmaşık bir sorun olan İran'da da askeri çözüm yok" dedi. İran'a karşı AB çapında yaptırım çıkarmaya çalışan Kouchner ise gazetecileri sözlerini çarpıtmakla suçlayıp "Savaş değil barış istiyorum" diye konuştu.
Moskova'da şaibeli ölüm
Bu arada İran'ın Moskova Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomatın 21 yaşındaki oğlu Ahmedrıza Horrami'nin pazar günü bıçaklanarak öldürülmesi dikkat çekti. İranlı genç, güvenlik önlemleri alınan Rus Dışişleri'ne ait diplomatik sitenin yakınında uğradığı saldırıda kan kaybından öldü. Polis özel bir meseleden kaynaklanan ya da ırkçı cinayet üzerinde duruyor.
Bağdat'taki ABD güçleri İran bağlantısı suçlamasıyla 12 Iraklıyı esir alırken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Kouchner'in sözlerine "Ciddiye almıyoruz. Gerçek konumları farklı" diyerek omuz silkti. (Dış Haberler)
GIRAFİK: TELEGRAPH