AB'nin 50. yaş gününde müzik var söz yok

AB'nin kuruluşunun 50. yıldönümünde görüş ayrılıkları ve hedefsizlik içinde kıvrandığı dün Almanya'nın dönem başkanlığında yayımlanan 'Berlin bildirisi'yle su yüzüne çıkarken, Avrupalılar teselliyi sokaklarda dans partilerinde aradı.

BERLİN - AB'nin kuruluşunun 50. yıldönümünde görüş ayrılıkları ve hedefsizlik içinde kıvrandığı dün Almanya'nın dönem başkanlığında yayımlanan 'Berlin bildirisi'yle su yüzüne çıkarken, Avrupalılar teselliyi sokaklarda dans partilerinde aradı. İtalya'dan kutlamalara evsahipliği yapan Almanya'ya kadar tüm Avrupa ülkelerindeki halklar, dev konserlerde ünlü sanatçıların şarkılarına eşlik ederken, dans pistlerinden inmek bilmedi.
Önceki gece AB'nin kurucu anlaşmasının imzalandığı İtalyan başkenti Roma 100 bin kişilik partiye sahne olurken, AB'nin merkezi Brüksel Axelle Red, Scorpions, UB40 ve Nana Mouskouri gibi pek çok ünlü sanatçının sahne aldığı konserlerle sallandı. Portekiz'de 200 grup ve orkestra sokaklarda AB marşı kabul edilen Beethoven'in 5. Senfonisi'ni çaldı. Ancak en şatafatlı kutlamalar Alman başkenti Berlin'deydi. Her biri yaşlı kıtanın bir ülkesini simgeleyen 35 kulüpte 200 DJ, 27 üye ülkeden gelen ziyaretçileri coşturdu. Kentteki kutlamalar akşam, Joe Cocker'ın havai fişeklerle renklenen konseriyle noktalandı.
Chirac laik, Sarkozy 'Hıristiyan kök' yanlısı
Ama 'Berlin bildirisi' şatafattan yoksundu. 'Hıristiyan kökler' lafı yer almadığı için Papa 16. Benediktus'un tepkisini çeken bildiride, genişleme anılmazken, baş kriz konusu anayasa da anılmadı. 2005'te iki referandumda reddedildikten sonra rafa kalkan anayasanın canlandırılmasına 'ortak temellerin 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerine dek yenilenmesi' sözüyle atıf yapan bildiriye, Alman Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Parlamento Başkanı Hans-Gert Pöttering imza koydu. Merkel, Papa'nın çıkışı için "Kökenimiz Hıristiyanlık ve Yahudiliğe dayanıyor. Anayasada yer alıp almaması tartışılabilir. Ben isterdim" derken, son kez AB liderleri arasındaki yerini alan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac "Anayasa laik olmalı" dedi. Nisandaki seçimde Chirac'ın yerine geçmesi beklenen Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ise, Paris'te "Ben olsam Hıristiyan köklere atıf koyardım" diyordu.
Barroso ise, Avrupa'nın entegrasyonu için çabaları için eski Alman Başbakanı Helmut Kohl'ü Nobel Barış Ödülü için aday göstereceğini söyledi. (Dış Haberler)