AB'nin merkezi Belçika'da ayrılık kaygısı şiddetlendi

Merkez Brüksel'in Flaman ve Valon bölgelerini bir arada tutmakta gittikçe zorlandığı federal yapılı Belçika'da, hazirandaki seçimi birinci bitirip Kral 2. Albert'ten hükümet kurma görevini alan Flaman kökenli Hıristiyan Demokrat Parti...

BRÜKSEL - Merkez Brüksel'in Flaman ve Valon bölgelerini bir arada tutmakta gittikçe zorlandığı federal yapılı Belçika'da, hazirandaki seçimi birinci bitirip Kral 2. Albert'ten hükümet kurma görevini alan Flaman kökenli Hıristiyan Demokrat Parti (CDV) lideri Yves Leterme'nin koalisyon görüşmeleri çökünce ayrılık kaygısı şiddetlendi.
Flaman ve Valon Hıristiyan Demokrat-liberal koalisyonu kurmak isteyen ancak Flamanlara daha çok özerklik öngören anayasal reform planları Valon siyasilerce reddedildiğinden görüşmelerden sonuç alamayan Leterme, önceki gece Kral'la görüşüp görevi iade etti. Kriz nedeniyle Fransa tatilini yarıda kesip ülkeye dönen Kral'ın yeni başbakan adayı mı atayacağı yoksa parti liderleriyle kendisinin mi görüşeceği bilinmezken, basının gündemi Çekoslovakya tipi bölünmeydi. Nitekim Valonların 'taraflı olmakla' suçladığı Leterme de ülkenin durumunu 'kritik' diye nitelendirip Valonları eleştirdi: "Yoğun çabaya karşın anayasal reformlara dair açmaz olduğunu ve iddialı bir programla seçmenin gösterdiği yolda ilerlemenin imkânsız olduğunu gördüm. Valonlar, devlette gelecek için reform yapılmasına dair Flaman hedeflerine geçit vermiyor."
Leterme, bugüne dek Flaman-Valon ayrımını körükleyip "Valonların Flamanca öğrenecek akli kapasitesi yok" gibi sözler etmişti.