AB'nin modern sanattaki hali

AB'nin modern sanattaki hali
AB'nin modern sanattaki hali

Brüksel?de ABbinası Justus Lipsius?un girişine konulan ?Antropa? sergisini büyük tartışma kopardı. FOTOĞRAF: REUTERS

BRÜKSEL - AB dönem başkanlığını devralan Çekya, Britanya’yı AB haritasından sildi, Fransa’yı greve çıkardı, Hollanda’yı suya gömdü ve Bulgaristan’ı alaturka tuvalete oturttu. Tabi bütün bunlar gerçekte değil bir çağdaş sanat sergisinde oluyor. Çekya, AB’nin 27 üyesinde önyargıları yıkma adına Brüksel’deki AB binası Justus Lipsius’ta ‘Engelsiz Avrupa’ sloganıyla kışkırtıcı bir sergi açtı.
27 üyeden sanatçılara ısmarlanan ‘Entropa’ adlı çalışmada, işçi eylemleriyle malum Fransa haritası üzerinde ‘Grevde’ afişi asılı. Romanya’nın yerine Dracula şatosu kondurulurken, sulara gömülmüş Hollanda’da bir tek cami minareleri gözüküyor. İki yılda 500 bin dolara tamamlanan sergide boydan boya yeşil sahaya dönüştürülen İtalya’ya eserin yapımcısı Francesco Zempedroni’nin futbol tutkusu yüzünden ülkesine uygun gördüğü tanımlama ‘cinsel olarak kendini tahrik eden’ anlamında ‘auto-erotic’. 

Bulgaristan ‘tuvalet’, Britanya hiç yok!
İspanya yapı malzemeleri, İsveç İKEA kartonlarıyla, Almanya entegre otoyollarla süslenirken, küçük ama zengin üye Lüksemburg’a ‘Satılık’ tabelası asılmış. Polonyalı sanatçı Leszek Hirszenberg kendi ülkesi için Katolik kilisesini eşcinsellerin gökkuşağı renklerindeki bayrağını dikerken resmetmiş. Bu, 2. Dünya Savaşı’nda Japonlarla kanlı çatışmalara sahne olan Pasifik’teki Iqo Jima’ya dikilen Amerikan bayrağından esinlenme. Bulgaristan’ı tuvaletle dolduran Elena Jelebova çalışması için bir de not iliştirmiş: “Amacım zırva bir hareketle özellikle ülkemde skandal yaratmaktı.” Çekya haritasında ise Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un AB’ye kuşkuyla bakan sözleri elektronik teknikle yansıtılırken, Slovenya ülkeye ilk turistin ayak bastığı 1213’ün yıldönümünü kutluyor. AB ile bütünleşme isteksizliğine atfen Britanya’nın yeri boş bırakılmış.
Çekya sergiyi “Önyargılar yıkılması gereken bariyerlerdir” diye sunarken, Başbakan Yardımcısı Alexandr Vondra sergiyi anlamsız bulanlara “Avrupa buna bakacak kadar güçlü değilse bu bir tradeji” diye çıkıştı. (Dış Haberler)