AB'nin üst mevkileri için rekabet kızışıyor

AB'nin üst mevkileri için rekabet kızışıyor
AB'nin üst mevkileri için rekabet kızışıyor

Schaeuble, Merkel gibi, Türkiye?nin üyeliğine soğuk.

İrlanda'nın Lizbon Anlaşması'nı kabulüyle eski Britanya Başbakanı Blair'in AB Başkanlığı yolu açılırken, AB Dışişleri Bakanlığı için Merkel'in adayı Schaeuble

LONDRA - AB Anayasası’nın yerini tutacak Lizbon Anlaşması’nın ilk referandumda reddedildiği İrlanda’da ikincisinde kabul edilmesinin ardından, anlaşmanın getireceği AB Başkanı ve AB Dışişleri Bakanı’nın kim olacağı pazarlıkları kızıştı. Eski ABD Başkanı George W. Bush’un ‘terörle savaş’ politikalarına tam destek vererek ‘Bush’un finosu’ lakabını kazanmış eski Britanya Başbakanı Tony Blair AB Başkanı olmaya herkesten bir adım daha yakın. Almanya ile Fransa, bunu dengelemek için AB Dışişleri Bakanı’nın kendi kamplarından gelmesi gerektiği uyarısıyla devreye girdi.
Fransız ve Alman yetkililer, yetkileri artarak dışişleri bakanı gibi hareket edecek AB Yüksek Temsilcisi ile yeni mevkilerin sahipleri için ortak tutum belirlemek üzere kafa kafaya verdi. Alman Başbakanı Angela Merkel’in AB Yüksek Temsilcisi adayının büyük ihtimalle kendi Hıristiyan Demokrat partisinden İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble olacağı belirtiliyor. Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık taraftarı Schaeuble, 1994’te ilki Almanya ile Fransa’nın önderliğinde olacak iki vitesli AB önerisiyle epey gürültü koparmıştı. Bu fikri Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de destekliyor.
AB Yüksek Temsilciliği için İsveç’in eski başbakanı ve halihazırdaki dışişleri bakanı Carl Bildt ile Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in de adı geçiyor. Ancak özellikle Bildt’e Türkiye’nin tam üyeliğine verdiği destek sebebiyle Merkel ile Sarkozy pek sıcak bakmıyor. Avrupa kamuoyunun yaka silktiği ve Avrupa Parlamentosu’nun engellemek için elinden geleni yapacağı Blair’in AB Başkanı olamaması halindeyse AB Yüksek Temsilciliği’nin olası adayları da değişecek. (Times)