Abramoviç Putin'in talimatıyla boşanmış

Chelsea kulübünün sahibi Rus oligark Roman Abramoviç'in kara kuşak sahibi ve KGB kariyerli Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şerrinden korktuğu' için eşiyle yollarını ayırdığı ortaya çıktı.

MOSKOVA - Chelsea kulübünün sahibi Rus oligark Roman Abramoviç'in kara kuşak sahibi ve KGB kariyerli Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şerrinden korktuğu' için eşiyle yollarını ayırdığı ortaya çıktı. 18.7 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengini, Britanya'nın en zengin Yahudisi ve dünyanın 16. en zengini olan Abramoviç'in 15 yıllık ikinci eşi İrina'dan boşanma sebebi Putin'in uyarısıymış. Abramoviç, Rus tenisçi Marat Safin'in eski sevgilisi 25 yaşındaki manken Daria Zhukova'yla 'yasak aşkı' basına sızınca, 'aile adamı' Putin'den "Hayatını temizle" uyarısıyla karışık fırça yemiş.
Daily Mail'e konuşan Abramoviç'in biyografisinin yazarı Chris Hutchins, şunları anlattı: "Abramoviç ile Putin, inanılmaz yakın. Putin, onu en sevdiği oğlu gibi görür. Geçen yıl dedikodular ortaya çıkınca Putin, Roman'a 'Hayatını temizle' uyarısı yaptı. Putin gerçek bir aile adamı ve ne Roman'ın Daria'yla ilişkisini ne de bunun getirdiği şöhreti onayladı. Zira onu Rusya'nın elçisi gibi görüyor. O yüzden özel hayatını yoluna koyması gerektiğini açıkça ifade etti."
Başta 39 yaşındaki eski hostes eşi Irina'dan ayrılmayı düşünmeyen Abramoviç, uyarı üzerine boşanmaya karar vermiş. Çift, geçen ay Abramoviç'in valisi olduğu Çukotka'da anlaşmalı boşanmış.
2000'de seçildiği Çukotka valiliğine 2005'te Putin tarafından yeniden atanan Abramoviç'in, geçen aralıkta da görevinden ayrılacağı rivayeti çıkmıştı. Ancak Putin, yine müdahalede bulunup istifasını durdurmuştu.
Rus basınına bakılırsa Abramamoviç boşanmayı da 'ucuza kapatmış.' Batı basını Irina'ya milyar dolarlar verdiğini iddia etse de, Abromoviç'in sadece 300 milyon dolar yani servetinin yüzde 2'lik kısmını gözden çıkardığı belirtiliyor. Bu miktar beş çocuğun masrafını kapsamazken, bir yakınına göre 'Irina, Moskova ve Londra'da birer ev, yat, uçak ile bir miktar nakit alacak. (afp, ap)