AB'ye '2009'u kayıp yıl yapmayacağız' vaadi

Gül'ün 26 Mart'taki Brüksel ziyareti AB ile ilişkilerde kilit önemde. Barroso'nun 'Üç yıldır seçim, siyasi kriz gibi bahanelerle oyalandınız. 1 Nisan itibarıyla mazeretiniz kalmayacak' diye uyaracağı Gül, '2009 kayıp yıl olmayacak' garantisi verecek
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 26-27 Mart’taki 7. Avrupa İş Dünyası Zirvesi için Brüksel’e yapacağı ziyaretin Türkiye-AB ilişkilerinde dönüm noktası olması bekleniyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşecek Gül, 2009’un kayıp yıl olmaması için kararlılık mesajı verecek.
‘2006’dan beri seçim, siyasi kriz gibi bahanelerle oyalandınız, 1 Nisan’dan itibaren hiçbir gerekçeniz kalmayacak’ görüşünü dile getirecek AB tarafının, ilişkilerdeki motivasyonun önündeki en büyük engel gördüğü Kıbrıs sorununu bu yıl yeniden ısıtması muhtemel. Türk tarafı ise, nisanda Ankara’yı ziyaret edecek ABD Başkanı Barack Obama’ya, Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın çözüme zorlanması gerektiği mesajını verecek.

‘Liderliğinize ihtiyaç var’
TÜSİAD ve TİSK’in de üyesi olduğu BusinessEurope’ın düzenleyeceği, Gül’ün onur konuğu olacağı 7. Avrupa İş Dünyası Zirvesi’nin konusu ‘Cesaret ve Özen: Avrupa’nın İddialarını Sürdürmek’, ana gündemi Türkiye. Bu vesileyle Gül ile temaslarda bulunacak AB tarafı, Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen Türkiye raporundaki uyarıları dile getirerek, “Siyasi-ekonomik reformlara yeniden başlamanız gerek. Duraksama döneminin bitmesi için sizin siyasi liderliğinize ihtiyaç var” diyecek.

Kıbrıs umudu Obama
AB, 11 Aralık 2006’da Türkiye’nin Ankara Anlaşması Ek Protokolü’ne (Rumlara limanları açma) ilişkin taahhütlerini yerine getirmesine dek Türkiye ile müzakerelerde sekiz başlığı askıya almıştı. Barosso’nun Gül’e “Sorun ortada durduğu müddetçe, sekiz başlık açılmayacağı gibi, Rumlar AB içinde irili ufaklı taraftarlar bularak Türkiye’nin motivasyonunu kıracak çıkışlarını sürdürecektir” uyarısında bulunması bekleniyor. 2009’un kayıp yıl olmayacağı garantisi verecek Türk tarafı ise, Obama’ya Kıbrıs sorununun acil çözümü için attığı adımları anlatıp, bu adımları havada bırakan karşı tarafa baskı isteyecek.